Bagdy Emőke teltházas “terápiája” a Bessenyeiben

„Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat”- ezt a József Attila idézetet hívta segítségül Bagdy Emőke annak igazolására, hogy napjainkban az emberek rosszul értelmezik az önmegvalósítást. Bár az utóbbi kifejezésben szerepel az ön szó is, de egymás segítése nélkül semmik vagyunk, és ennek felismerése egy nagyon fontos része az önismereti munkának – hangsúlyozta. „ Ki tapsolna a sikernek, ha mi teljesen egyedül jutnák fel a csúcsra?” –tette fel a kérdést, melyet gyorsan meg is válaszolt: „szövetségesek nélkül az egész önmegvalósítási folyamat nem ér semmit.”
A klinikai szakpszichológus arról is beszélt, hogy a mai elidegenedő világunkban úgy bánunk egymással, mint a tárgyakkal: felhasználók, elhasználók, kihasználók és eldobók vagyunk. Az emberi kapcsolatok, a szolidaritás, az egymás segítése, az egymásra figyelés, a másik ember tekintetbe vétele teljesen háttére szorult. Az emberek általában azt gondolják, hogy bármit megkaphatnak, mert megérdemlik és a másik vállára állva lesznek magasabbak. A menj előre és érvényesülj elv hódít, mert az önmegvalósítást sokan karrierépítésként fogják fel- hangsúlyozta Bagdy Emőke.
Hozzátette: ezzel szemben, amikor Maslow megalkotta az emberi szükségleteket felvonultató piramisát, a csúcsra nem véletlenül az önmegvalósítást tette, pontosabban önaktualizációnak nevezte, csak rosszul fordították Az ő olvasatában ugyanis ez a kifejezés arról szól, hogy felismerem, mi a dolgom a világban, másokkal összefogva. Vagyis mit tudok adni a világnak, amivel a világ jobb és nemesebb lesz. Pozitív értelemben ez egyfajta szolgálatot jelent, mert ha magasabbra jutok, akkor sokkal többet tehetek másokért és persze magamért is. Az önmegvalósításnak akkor van igazi értéke, ha fel lehet mutatni az elért eredményt és abban nemcsak az egyén gazdagodik, hanem hasznára van másoknak is- állapította meg a neves szakember.
Forrás:
Vass Ramóna
BFMK
információs és közönségszolgálati munkatárs