A magyarok is sokat tesznek hozzá a formálódó új világ megépüléséhez

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az egyetemi központokra építve és a térségi innovációs környezet meghatározó szereplőinek legfőbb erősségeire koncentrálva olyan új találkozási pontokat kíván létrehozni a Területi Innovációs Platformok programsorozat keretében, amely új szemlélettel segíti az információáramlást, a tudástranszfert, valamint az együttműködést és a szakmai kapcsolatépítést.
Az eseménysorozat célja, hogy az egyetemi tudásbázisokra épülve olyan térségi szerveződések jöjjenek létre országszerte, amelyek egyszerre biztosítanak lehetőséget az innovációs szakpolitikai irányok közvetlen megismerésére, a helyi innovációs ökoszisztéma szereplői közötti együttműködések kialakítására, erősítésére és új szakmai alapok létrehozására.
Az elmúlt év nagy változást hozott abban, hogy egyre nyíltabban beszélünk – az innováció és a kutatás-fejlesztés területén – a társadalmi és a gazdasági haszon megjelenéséről – jelentette ki Birkner Zoltán, az NKFI Hivatal elnöke a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában. Kiemelte, ez nagyon fontos abban a tekintetben is, hogy a magyarok azt érezzék, hogy sokat hozzátesznek ennek az új világnak a megépüléséhez, és hogy ezért jobban érezzék magukat saját bőrükben.
Birkner Zoltán beszélt a programsorozat elindításának az előzményeiről is. Elmondta, sikerült egy átlátható képet kialakítani arról, hogy Magyarország kikhez és mihez szeretne hasonlítani. A sikeres uniós tagállamokat vizsgálták meg, ahol jól látszik, hogy az állam által finanszírozott tudást létrehozó szervezeteket – mint az egyetemek, kutató intézetek – egyazon menedzsment logika alapján szervezik össze – magyarázta.
Ha ez megvalósul, sokkal átláthatóbb, hogy milyen erőforrások érhetők el. Véleménye szerint ebből a szempontból Magyarország behatárolható mennyiségű tudással és információval rendelkezik, ezért sokkal célirányosabban kell megfogalmazni azt, hogy miben szeretnénk igazán nagyok lenni – tette hozzá.
A magyar kutatásfejlesztés jelenlegi helyzete biztató Magyarországon – erről beszélt Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke. Szerinte már most nagyon sok pozitív példát lehetne felsorolni, amelyek ha további lehetőséget kapnak arra, hogy széleskörűen ismertek legyenek, akkor az több egyetem, kutatóintézet és kisvállalkozás együttműködését hozhatja magával.
Úgy látja, ha azok a nagyvállalatok, amelyek már elindultak valamilyen kutatás-fejlesztési tevékenységgel Magyarországon keresik az egyetemeken a saját szakterületükre vonatkozó kapcsolatokat, sokkal erősebbek lehetnek. Jakab Roland saját példáját említette. Még a 90-es években, elsőként hoztak létre egy olyan kutató laboratóriumot, amellyel nagyon sok új technológiai terület és innovációs téma került Magyarországra.
A programsorozat egy-egy térség legfontosabb innovációs szereplőit szólítja meg, így az egyetemeket, kutatóintézeteket, nagyvállalatokat, kkv-kat, startupokat, inkubátorokat, klasztereket, akcelerátorokat, üzleti angyalokat, országos kamarai hálózatokat egyaránt várnak.
A programsorozat november 12-én indul a Miskolci Egyetemen, majd folytatódik Debrecenben, Győrött, Pécsett, Szegeden, és a tervek szerint egy nagy budapesti rendezvénnyel zárul.
Az egyes események részletei és a regisztráció hivatalos honlapon érhetőek el.
(Borítókép: illusztráció, MTI fotó/Balogh Zoltán; Forrás: hirado.hu)