A „Felszabadulástól” a második Magyar Népköztársaságig

42 éve rendeznek Levéltári Napokat Csongrád megyében, idén pedig a Hódmezővásárhelyi Levéltár is bekapcsolódott a programsorozatba. A vásárhelyi intézményben egy plakát-gyűjteményt tekinthettek meg az érdeklődők, illetve több előadást is hallhatott a nagyérdemű.
Szenti Csilla főlevéltáros elmondta, hogy közel 100 választási- és propaganda plakát található a gyűjteményben, amik mind 1945 és 1949 közötti évekből valók. Az idén van a 100. évfordulója a Tanácsköztársaság megalakulásának, 1949 pedig szintén egy neves dátum, hiszen akkor jött létre a 2. Népköztársaság.
„Az egyéni sorsokat szerettük volna kiemelni ez alkalommal. Nagyon fontosnak tartom, hogy megérezzük, meglássuk azt, hogy az egyén életében miként jelentkezik a történelem” – mondta el Szenti Csilla.
A kiállítást Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója nyitotta meg. Vincze Gábor történész „Király nélküli királyságból a kommunista diktatúrába” címmel adott elő, Nagy Gyöngyi történész „A megszállás Pákozdy Ferenc emlékein keresztül” címmel tartotta meg előadását, Szenti Csilla főlevéltáros előadása pedig a „Dr. Szabó József egyetemi Tanár útja a katedrától a fegyházig” címet viselte. Zeman Ferenc levéltáros előadása a „Takács Ferenc iparügyi miniszter, a Magyar Népköztársaság 474.737 számú foglya” címet viselte.