Új iskolatípusokat vezetnek be, nagy átalakulások várhatóak a szakközépiskolai rendszerben

“Osztályfőnököknek szól ez a tanévnyitó szakmai értekezlet, amelynek során igyekszünk minden információt átadni a legfrissebb változásokról, amelyek várhatóak. Nehéz érett döntést hozni a 7. 8. osztályos tanulóknak a jövőjüket illetően, de a mostani változások kedvezőnek tűnnek, lesz lehetőségük váltani szakmák között is előreláthatólag” – mondta Pollák Eszter, a Csongrád megyei Pedagógiai Szakszolgálat Pályaválasztási tanácsadójának munkaközösségi vezetője.
Változik az OKJ-s rendszer, átalakulnak nevükben és tartalmukban is a szakközépiskolai képzések – tudtuk meg Siposné Magony Máriától, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara pályaorientációs tanácsadójától, a megyei fejlesztési és képzési bizottság koordinátorától.
Hangsúlyozta, még csak a stratégiai tervezetet látják – amelynek jogszabályi életbe lépése idén ősszel várható – de ebből kiderül, hogy igen lényeges átalakulások lesznek.
„A szakgimnáziumból technikum lesz, a 4+1 éves képzés 5 éves rendszerré alakul. Matematikailag nincs különbség, tartalomban viszont igen. Technikusi végzettséggel kerülnek ki, mivel szakmai vizsgát is tesznek, kicsit egyenesebb út vezet a felsőoktatás irányába. Be fogják számítani az itt szerzett ismereteket. A jelenlegi szakközépiskola átalakul szakképző iskolává. Ez a kétkezi szakmák világát takarja. Közel 800 szakképesítés volt eddig, ez lecsökken körülbelül 200-ra” – tudtuk meg a kamara tanácsadójától.

Siposné Magony Mária (balra)
Új iskolatípusok is lesznek, a tervezet alapján bevezetik az úgynevezett „orientáló évfolyamot”, ennek köszönhetően nyitottabbá válik a rendszer, átjárhatóbb lesz, így, aki meggondolja magát, miután elkezdett egy képzést, könnyebben válthat pályát. A „Dobbantó program” pedig azoknak biztosít majd lehetőséget, akik korábban kimaradtak az iskolarendszerből.
Megtudtuk, a tervezet megszünteti a tanuló szerződés intézményét, és bevezetik a tanulói munkaszerződést. Utóbbiban a kamarának igen jelentős szerepe lesz, meg kell, hogy teremtse azt a környezetet, amelyben a vállalkozók és a diákok egymásra találnak még a tanulók elméleti képzésének szakaszában. A tervek szerint a fiatalok fizetséget is kapnának a munkájukért.
A Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara továbbra is arra törekszik, hogy a kereslet-kínálat találkozzon egymással, illetve a különféle programokkal, tájékoztatókkal minél több információhoz akarják juttatni a pályaválasztás előtt álló diákokat, szüleiket. Ennek érdekében a jövőben is szerveznek majd üzemlátogatásokat, tájékoztató napokat és szülői értekezleteken is képviseltetik magukat.
A kamara tanácsadója még hozzátette, a Pedagógiai Szakszolgálattal, a képzési helyekkel, a Szakképzési Centrummal és a munkáltatókkal, cégekkel is szoros az együttműködésük.