Grezsa Ferenc: Sok teendőnk van az elfogadással – lezárult a vásárhelyi szabadegyetemi kurzus

Grezsa Ferenc ezúttal Híd a jövőbe – Személyközpontúság a kommunikációban címmel tartott előadást a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban, amivel lezárult a hat alkalomból álló kurzus. A szakemberrel a záró előadásról, illetve a vásárhelyi szabadegyetem tapasztalatairól is beszélgettünk.
Grezsa Ferenc az előadás kezdete előtt elmondta, az utolsó alkalmon a hallgatóival kicsit visszatekintenek az eddigiekre, a személyközpontú kommunikációról oszt meg alapismereteket, valamint kommunikációs helyzetgyakorlatokkal is készült.
A korábbi előadásán „Az ember a jelentések maga szőtte hálójában vergődő állat” idézet is elhangzott. Kifejtette, az emberi kapcsolatokban való előrehaladás attól is függ, hogy milyen kép él bennünk a másik személyről, és általában az emberi kapcsolatokról. Az idézet utal arra, tette hozzá, hogy ahogyan a másikat értelmezzük, magunkat úgymond börtönbe zárjuk, mert kialakulnak bennünk bizonyos sztereotípiák a másikkal, a kapcsolatunk lehetőségeivel összefüggésben.
Ugyanakkor Grezsa Ferenc az utolsó előadáson egy másik metaforát is bemutatott a hallgatóknak: híd van az emberek között, óriási lehetőségeket biztosítva ezzel az emberi kapcsolatoknak. „Bármilyen emberi kapcsolatot meg lehet javítani, és bármilyen emberi kapcsolat gyümölcsözővé válhat, ha az egymásra vonatkozó feltételezésünk, illetve az emberképünk pozitív és nem negatív” – emelte ki.
Kérdésünkre elmondta, az előadás-sorozattal kapcsolatban pozitív tapasztalatai voltak. Mint megtudtuk, alkalmanként 40-50 ember volt jelen, 27-en az utolsó előadás nélkül is teljesítették a tanúsítvány átvételéhez szükséges feltételeket (tehát a 6-ból minimum 4 előadáson részt vettek), összességében pedig 100 fő is megfordult az előadásokon, illetve tíznél többen voltak azok, akik rendszeresen részt vettek rajta.
Grezsa Ferenc azt sem tartja kizártnak, hogy a jövőben legyen valamilyen folytatás, hiszen nagy igény van arra, hogy szakemberek foglalkozzanak a lélek kérdéseivel.
Az előadása végén elmondta, bár az előadás-sorozata feszült vásárhelyi közhangulatban zajlott, ennek a teremben egyszer sem volt jele. Annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben őt, és családját is érte sérelem, ezt nem használta fel az előadásain, nem tüntetett fel negatív színben senkit.
Grezsa Ferenc fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy nekünk sem szabad másokat minősítenünk, és az, hogy a kurzuson erre nem került sor, a hallgatóknak is köszönhető, hiszen ők sem mentek ebbe bele. Ezzel mintegy példát is akart mutatni, hogy lehet változtatni a Vásárhelyen uralkodó, hektikus közállapoton.
„Igenis lehet higgadtan, elfogulatlanul gondolkodni adott esetben nehéz dolgokról, feszültségekről is, úgy, hogy az ember nem adja fel a saját elkötelezettségét, értékrendjét, de mégse erőlteti rá a sajátját másokra.”
A híd ott van közöttünk, rajtunk múlik, hogy mit teszünk, ugyanakkor sok dolgunk van még az elfogadással.
Az Értsünk szót! – Kommunikáció és kapcsolatok című előadás-sorozat ezennel véget ért. Azok, akik a hatból minimum négy alkalmon ott voltak, egy tanúsítványt vehetnek majd át szeptember 16-án 18 órakor a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.