Szeretem Vásárhelyt: a városvezetés lépjen fel a 12 ezer tonna olasz hulladék ellen!

Ne váltsuk aprópénzre gyermekeink jövőjét, egészségét – hívta fel a figyelmet mai sajtótájékoztatóján Walterné Böngyik Terézia. A Szeretem Vásárhelyt Egyesület elnöke szerint a városvezetésnek és legfőképp a város első emberének nemet kellene mondania az Olaszországból érkező hulladékra, ami körülbelül annyi, mint a település éves szemétmennyisége.
– Mérhetetlenül felháborít és aggodalomra ad okot, hogy 12 ezer tonna Olaszországból származó hulladékot tervez behozni a városba az a cég, ami a vásárhelyi lakosság hulladékszállításával foglalkozik. Ez a mennyiség körülbelül a város egy éves szemétmennyiségének felel meg, ezt szeretnék a településhez közeli hulladéklerakóban deponálni – fejtette ki Walterné Böngyik Terézia, hozzátéve, a FCC Hódmezővásárhely Köztisztasági Kft.-ben az önkormányzat is résztulajdonos a HVSZ Zrt.-n keresztül.

A Szeretem Vásárhelyt Egyesület elnöke ismertette: a szemét ipari hulladéknak minősül, ami további hasznosításra nem alkalmas. – A gazdag nyugat szemetét semmisítenék meg itt több tízmillió forintért cserébe. Ezt azonban nem érdemli meg az a város, ami elsőként csatlakozott a Slow Cityhez, azaz az Élhető Városok Mozgalmához, hogy szép és tiszta környezetben nőhessenek fel a gyermekeink – mondta.
Walterné Böngyik Terézia szerint ez a hulladékmennyiség egészségügyileg káros lehet a vásárhelyiek számára. A szélsőséges időjárás és a nemrég tapasztalt intenzív esőzések hatására a szemétből hamarosan a talajba is kerülhet belőle, míg a levegőben légzőrendszeri megbetegedéseket, allergiát is okozhat.
– 15 éve dolgozom nevelőkkel, pedagógusokkal a környezeti nevelésért és a környezettudatosságért, ezért kérem, hogy egy felelőtlen döntéssel ne tegyük tönkre az évtizedes munkánkat. Ne váltsuk aprópénzre gyermekeink egészségét – hangsúlyozta az elnök, aki úgy véli: tudni kell nemet mondani a beérkező hulladékra, és az egészségnek fontosabbnak kell lennie a „hulladékbiznisznél”.
– Éppen azért arra kérek mindenkit, a politikai döntéshozókat és legfőképp a város első emberét, hogy lépjen fel a 12 ezer tonna olasz szemét ellen, és semmisítsék meg azt ott, ahol keletkezett – jelentette ki Walterné Böngyik Terézia, aki bízik a városvezetés intézkedésében, mielőtt tiltakozó akciókra kerülne sor.