Vásárhelyi értékek egy kötetbe összegyűjtve – megjelent a Szeremlei Társaság Évkönyve

A Hódmezővásárhelyi Szeremlei Társaság által idén kiadott kötet a 22. a sorban, aminek szerkesztéséről Kovács István és Presztóczki Zoltán gondoskodott. Az évkönyv a legkülönfélébb témákban, helytörténeti értékeket bemutató tanulmányokat tartalmaz.
Antal Tamás jogtörténész, az SZTE Állam-és Jogtudományi Kar habil. egyetemi docense, az elnökség elnöke kiemelte, civilszervezetük legfontosabb feladata a hódmezővásárhelyi helytörténeti, kulturális értékek ápolása. Az évkönyvben megjelenő tanulmányok, cikkek, és állandó rovatok is ezt a célt szolgálják, de kisebb konferenciák, helytörténeti események szervezésével is igyekeznek hozzájárulni ehhez.

Antal Tamás
Hozzátette, sokféle, színes témákat vonultatnak fel a kötetben, a politikatörténettől a vallástörténeten át, a vízrajzi kérdésekig minden megtalálható benne. A 2019-es évkönyv is ebben a szellemiségben született meg, igen széles a repertoár.
Presztóczki Zoltán titkár, főlevéltáros elmondta, a szerzők között vannak hivatásos (történészek, levéltárosok), és „nem hivatásos” írók is, akik részben családtörténeti, néprajzi tárgyú írást adtak közre.

Presztóczki Zoltán
Makó Imre a hadifogoly hódmezővásárhelyiekről, Nagy Gyöngyi a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége hódmezővásárhelyi fiókjának korai éveiről, Zeman Ferenc Takács Ferenc életének utolsó hat évéről, míg Presztóczki Zoltán Takács Ferenc országgyűlési képviselői tevékenységéről számol be.
De megtalálható a kötetben Nagy Vera Péczely Attila muzeológiai tevékenységéről, és Szigeti János hódmezővásárhelyi, mártélyi, valamint a bajai képzőművészeti táborról írott tanulmánya is. Helyet kapott az évkönyvben ifj. Dobay Ferenc család- és kertészettörténeti sorozatának folytatása, Béres Dezső írása, amiben Galyasi Miklós sorsát elemzi, valamint Szabó Dániel Hódtói becsengetés című munkája. Benkő László a régi vásárhelyi mesterségek sorozatban a méhészkedésről, mézeskalácsosságról ír.
Az évkönyvben szerepel még Kovács István Évfordulónaptára, Korody-Paku István Endre Béláról szóló munkája, Domokos Tamásnak a Martonvásári Óvoda kapcsán írott műve, Dobos Irma Tanár és tanítvány című tanulmánya. Presztóczki Zoltán Almási István polgármester úrról, és Laurentz Dénesről is megemlékezett. Kovács László egy rövid cikket (Visszaemlékezés életben maradásunkra címmel) adott közre, Kovács István pedig beszámol a 2018-as történésekről.
Nagy Gyöngyi elnökhelyettes, az Emlékpont történésze 2011-ben csatlakozott a társasághoz. Hozzátette, az a lokálpatriotizmus, ami ezt a civilszervezetet áthatja, olyan összekovácsoló tényező, ami a tagokban jelen van.

Nagy Gyöngyi
Mint megtudtuk, az évkönyvnél figyelik, hogy a szerző mennyire viseli szívén a munkáját, fontos az alkotói gondosság, a hitelesség. Elsősorban a társaság tagjai nyújtanak be írásokat, de mások elől sem zárkóznak el.
Az évkönyv az eddigiekhez hasonlóan 2 500 Ft-ért beszerezhető. A kötetek már online felületen is elérhetők, érdemes átolvasni őket.