Lázár, Jakab: a mezőgazdaság produktivitását befolyásolja, hogy kik hozzák a döntéseket

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége gazdafórumot szervezett hétfőn Székkutason Az európai parlamenti választások hatása a magyar agráriumra címmel az ez alkalommal teljesen megtelt helyi művelődési házba.
A házigazda és a beszélgetős fórum moderátora Lázár János országgyűlési képviselő volt beszélgetőtársai Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Kis Miklós vidékfejlesztésért felelős államtitkár voltak.
Lázár János elsőként arról érdeklődött, a szakemberek szerint közös agrárpolitika, vagy Eu nélkül mi lenne a hazai mezőgazdasággal, mit kellene tenni annak fejlesztéséért.
Jakab István szerint a megoldás a szereplők párbeszéde és az erőforrások jobb kihasználása, példaként klímaváltozás hatásait említette. Elmondta, az egyre jellemzőbb aszályos időszakok kompenzálására mielőbb korszerű vízgazdálkodást kell kidolgozni.
Győrffy Balázs arról beszélt, annak idején a családi gazdaságok lendületet adtak a hazai agráriumnak, de ma már határt is szabnak. Azt javasolta – és ezt a pénzügyi kormányzat felé már meg is tették, bejelentésére, elfogadására várnak – olyan cégformát dolgozzanak ki a mely megtartja a családi gazdaságok adókedvezményeit, de pénzügyi eredményt is produkálna és jogi személlyé tenné ezeket a gazdaságokat. Hozzátette, emellett a birtokpolitikában is szemléletváltásra van szükség.
Kis Miklós röviden úgy válaszolt, stabilitásra, kiszámíthatóságra és biztos piacra van szükség.
Egy másik, szintén átfogó és jövőbe mutató kérdésre Jakab István elmondta, a magyar mezőgazdaság páratlan utat futott be az utóbbi években, annak teljesítményére büszke lehet a nemzet. Lázár Jánossal közösen azt fogalmazták meg, az agrárium teljesítményét nagyban befolyásolja az is, kik hozzák a döntéseket. Itt a hazai és nem utolsó sorban a nemzetközi, így az uniós politikáról is szó esett.
Több szakértő szerint az utolsó olyan 7 éves uniós ciklus következik, melyben még lesz lehetőség földalapú támogatások igénylésére. Ebben a fórum meghívott vendégei nem értettek egyet. Győrffy Balázs szerint ha ez bekövetkezik, a magyar agráriumnak már olyan állapotban kell lennie, hogy azonnal tud reagálni a piaci változásokra, helyzetekre, ehhez pedig a már említett adó és birtokpolitikai változtatásokra is szükség van. Hozzátette, addig az uniós támogatásokat legalább akkora hazai támogatással is ki kell egészíteni.
Kis Miklós úgy vélte, amíg létezik unió, addig lesz közös agrárpolitika is, így vélhetően földalapú támogatás is. Az unión kívüli, hatalmas mezőgazdasági produktummal rendelkező országok – USA, Kína, Új-Zéland, Brazília – ugyanis szintén támogatják saját agráriparukat, így enélkül a magyar, vagy az uniós mezőgazdaság versenyképtelenné válna.
Elmondta még hamarosan újra összefogásra lesz szükség a hazai agráriumban. A mezőgazdaságból élőknek, főleg a kisebb gazdáknak, el kell vonatkoztatniuk a rossz emlékű téesz rendszertől a kormányzatnak pedig el kell gondolkodni ismét a TÉSZ-ek, új típusú szövetkezet rendszerének bevezetéséről, mely integrálja és közelebb hozza egymáshoz a termelőket.