A bőrgyógyászok a nyár közeledtével az ultraibolya sugárzás (UV) veszélyeire hívják fel a nyaralók figyelmét. A rosszindulatú melanóma típusú daganatok kialakulásában ugyanis nagy szerepe van az UV-sugárzásnak, ami egyértelműen összefüggésben áll a napon eltöltött idővel.
Egy brit tudós, George Findley 1928-ban mutatta ki először az UV-sugárzás negatív hatásait egereken. Megállapította, hogy a sugárzás sejtpusztuláshoz, majd tumorok kialakulásához vezetett.
Azóta már több tanulmány is megerősítette az UV-sugárzás közvetlen DNS-károsító és mutációt előidéző hatásait, és a bőrrák kialakulásában játszott szerepét. Ugyanakkor egyre több kutatás mutatja ki a napfény pozitív hatásait.
A létfontosságú D-vitamin
Az emberiség régen felismerte a D-vitamin fontosságát, amely a bőrben keletkezik az UV-B fényspektrum hatására. A döntően UV-A sugarakat tartalmazó szolárium erre nem alkalmas, bár ez egy gyakori tévhit. A D-vitamin létfontosságú a kalcium felszívódásához, segít megelőzni a csontritkulást, erősíti az immunrendszert.
Nem véletlenül építettek tbc-szanatóriumokat hagyományosan napsütötte helyeken, mert ez is segítette a tuberkulózisból való gyógyulást. Legújabb kutatások tudományosan is igazolták, hogy a táplék-kiegészítőként bevitt D-vitamin fokozhatja a fertőzésekre, például a tbc-re adott immunválaszt.
A D-vitamin megfelelő szintjével segít megelőzni a depressziót, de hatásos a cukorbetegség és az elhízás ellen is.
Egy belga kutatás szerint a szervezet D-vitamin vérszintjétől is függött, hogy mellrákkal diagnosztizált nők mennyi ideig élték túl betegségüket.
A New Scientist idézi a svéd Karolinska Intézet kutatását. Európa egyik legnagyobb és legrangosabb orvosi egyetemének tudósai harmincezer nőt követtek 20 éven át ok-okozati összefüggést keresve a napon eltöltött idő és az átlagos élettartam között.
Arra jutottak, hogy átlagosan két évvel csökkent a napfényt kerülő nők várható élettartama, azokéhoz képest, akik több időt töltöttek a szabadban. Ráadásul az utóbbi csoportba tartozó és dohányzó nők ugyanannyi ideig éltek, mint a nem dohányzó, ám a napfényt kerülő nők.
Napfénnyel a szívinfarktus ellen
Richard Weller, az Edinburgh-i Egyetem kutatója bőrgyógyászként sokáig azt az álláspontot képviselte, hogy a napozás veszélyekkel jár. Természetesen ma sem vonja kétségbe az UV-sugárzáshoz köthető kockázatokat, de kísérletei során arra a megállapításra jutott, hogy a napfény okozta kardiológiai előnyök jóval ellensúlyozzák a bőrrák kockázatát.
A magas vérnyomással összefüggő szívbetegség és agyérgörcs a becslések szerint nyolcvanszor több halálesetet okoz az Egyesült Királyságban, mint a bőrrák. Ez az adat, valamint a svéd felmérés eredményei után kezdett kutatni a témában.
Állítása szerint a természetes napfény hatására bőrünk nitrogén-oxidot termel, ez pedig kulcsfontosságú a vérnyomás szabályozásában. Az már korábban is ismert volt, hogy a nitrogén-oxid serkenti a vérkeringést, javítja az erek rugalmasságát és ezáltal képes csökkenteni a szívinfarktus és szélütés kockázatait. Az sem számított újdonságnak, hogy a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása magasabb volt azoknál a betegeknél, akiknek alacsonyabb volt a D-vitamin szintje.
Richard Weller által vizsgált páciensek vérnyomása csökkent , miután 10-15 percet töltöttek a napon a déli órákban, amikor a sugárzás is nagyobb volt, és ez tartósnak bizonyult, miután visszatértek a szobába.
A kutatás következő szakaszában a szívbetegség és a bőrrák relatív kockázatát fogják vizsgálni olyan emberekben, akik különböző mértékű napfénybehatásnak voltak kitéve. Ha ez is megerősíti, hogy a napfény csökkenti a bármilyen eredetű halálozás arányát, valószínűleg felül kell majd vizsgálni a napfénnyel kapcsolatos irányelveket – állította.
Bár a természetes napfényt semmi sem pótolja, léteznek táplálék-kiegészítők, és számos étel is tartalmaz megfelelő mennyiségű D-vitamint. A legtöbb a friss lazacban, szardíniában, tőkehalmájolajban van, de ajánlott tejet és olajas magvakat, tojást is fogyasztani. A felnőttek ajánlott napi beviteli szintje 1000–2000 NE.
Mennyi ideig maradjunk a napon?
Általánosságban igaz, hogy, aki kevés időt tölt a napon, az egész évben hajlamos arra, hogy szervezetében D-vitamin-hiányos állapot alakuljon ki. Az általános vélemény szerint a nyári időszakot leszámítva napi 10–15 pernyi intenzív napsütés elegendő időnek számít.
A bőrszín mellett az Egyenlítőtől való távolságtól függ, hogy mennyi időre van szüksége a szervezetnek a napi D-vitamin előállításához. Minél messzebb él valaki az Egyenlítőtől, annál több időre van szüksége, de ez értelemszerűen az évszaktól is függ.
Közismert, hogy a bőrdaganat kialakulásának kockázata túlzott UV-sugárzás esetén a világos bőrűek körében magasabb. Szervezetük rövidebb idő alatt képes D-vitamint előállítani, ugyanakkor gyorsabban is égnek le. Pontosan ezért kell nagyon odafigyelnie mindenkinek a napozási szokásaira – figyelmeztetnek a szakértők a New Scientist cikkében.
A mérsékelt éghajlati övezetben, Magyarországon is, a világos bőrtípushoz tartozóknak nyáron elég 5–8 percet a napon tartózkodniuk. A bőrtípusok esetében az európai lakosság 14-15 százaléka tartozik a világos, fényre érzékeny típusba. Jellemzően a világos szőke vagy vörös hajúak tartoznak ide, ők könnyen leégnek.
Forrás: hirado.hu
Kép: pixabay