Változások és fontos tudnivalók: Gazdanapi Fórum Vásárhelyen

A Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád Megyei szervezetének közreműködésével került sor az idei Gazdanapi Fórumra. Az esemény, amelyen három előadó is tájékoztatta az érdeklődőket, a Mezőgazdasági Kar épületében kapott helyet. Először Benkő Zsolt, a gazdasági egyesület elnöke köszöntötte a jelenlévőket.

Benkő Zsolt
Horváth József, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának dékánja köszöntőjében megtisztelőnek nevezte, hogy intézményüket választották helyszínül. Mint mondta, Hódmezővásárhelyen az elmúlt évek sikereire építve – egyre több a hallgató az egyetemen, új szakokat, képzési formákat indítottak – továbbra is várják a fiatalokat, de a tapasztalt gazdálkodókat is tárt karokkal fogadják. Hozzátette, oktatásaikba elismert szakembereket, vállalkozásokat is bevonnak, készen állnak arra, hogy átadják tudásuk legjavát.

Horváth József
Kis Miklós, az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára a vidékfejlesztési program aktuális helyzetéről tartott előadást. Bemutatta, hogy a 7 éves ciklusban rendelkezésre álló, 1300 milliárd forintos agrárköltségvetés felhasználásával hogyan állnak. Főként Csongrád megye és Hódmezővásárhely tekintetében számoltak be az eredményekről. Ugyanakkor vannak olyan támogatások, amelyeket a jövőben lehet megszerezni, ezekről szintén szó esett.

Kis Miklós
Az államtitkár elmondta, a támogatások több mint fele beruházási típusú támogatások voltak. A másik fele pedig normatív terület alapú, állatlétszám alapú pályázati lehetőség. Kis Miklóstól megtudtuk, hogy a megyéből is sok pályázat érkezett, több száz agrárvállalkozás munkáját segítették.
Gósz Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád Megyei szervezetének földügyi referense a földforgalmi törvény módosításáról beszélt előadásában. Ismertette, január 11-től jelentős változások léptek életbe: többek között az adásvételek területe – finomodtak az elővásárlási jogosultságok –, az előhaszonbérlet, és a földhasználat is módosult, emellett a földhasználat vonatkozásában jogcímek kerültek ki (2028. december 31-én meg fog szűnni a részes művelés és a feles bérleti jogcím).

Gósz Zoltán
Hozzátette, a földcsere szintén módosításra került: amikor nem közeli hozzátartozók cserélik a földet, hatósági jóváhagyás szükséges. Mint mondta, ezek a módosítások mind a gazdálkodók érdekeit szolgálják.
Papp Gergely, a Nemzeti Gazdasági Agrárkamara szakmai főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a közös agrárpolitika (alapvetően ez szabályozza, hogy hogyan végezhetik a mezőgazdasági tevékenységeket, és hogy a gazdák milyen támogatásokat kaphatnak) időről-időre megváltozik. 2021-22-től jön az új közös agrárpolitika, amelynek néhány irányvonala már kirajzolódott.

Papp Gergely
Fontos változás, hogy most már minden támogatáshoz célokat kell kitűzni, számszerűsíteni kell. Bár összegszerűen nagyjából maradnak a támogatások, a gazdáktól sokkal nagyobb figyelmet követelnek.
A délelőtt folyamán tehát rengeteg hasznos ismerettel gazdagodtak a résztvevők, az agrárium és mezőgazdaság jelenéről és jövőjéről tájékozódhattak.