Az Ideológiai fürdő és Darth Maul kapcsolata: művészettörténet és történelem más szemszögből

A múltnak egy egyedi bemutatása kap helyet a hódmezővásárhelyi Emlékpont kiállítótermében. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal közös tárlat egy olyan kultuszt és korszakot mutat be, amit a fiatalabb korosztály szerencsére nem tapasztalhatott meg, olyan köntösbe bújtatva, ami talán az idősebbeknek szorul magyarázatra. Dr. Udvardy Csaba vizuális gegjei és az alkotások címadásában megjelenő szójátékai a kommunizmus által felépített személyi kultusz jelképrendszerét fordítják ki és teszik Lenint (ismét) a kortárs popkultúra részévé.
Fertőszögi Péter művészettörténész, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, egy edukatív, ám könnyen emészthető tárlatot szerettek volna létrehozni, ami amellett, hogy informatív, játékos formában mutatja be a kornak az ideológiáját. A tárlat betekintést nyújt abba is, hogy a kultusz az elmúlt harminc évben hogyan alakult át.

Fertőszögi Péter
„Nem kinevettetni szeretnénk a szocializmus időszakát, hanem egy picit megmosolyogtatva az embereket, sok olyan alapvetésre szeretnénk felhívni a figyelmet, amit az idősebbek ismernek, mert átélték, a fiatalabbak viszont el se tudják képzelni.” – emelte ki. A célközönséghez tehát legalább annyira tartoznak a fiatalok, mint az idősek.

Dr. Udvardy Csaba, Dr. Szűcs György, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese, Fertőszögi Péter
Fertőszögi Péter elárulta, egy egészen más ügyben voltak Dr. Szűcs Györggyel, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettesével az Emlékpontban, amikor megfogalmazódott az a gondolat, hogy barátjának, Dr. Udvardy Csabának a különleges alkotásait érdemes lenne kiállítani. Ekkor jött az ötlet, hogy erre az Emlékpontnál tökéletesebb helyszín aligha lehetne.
„Az, amit mi be szeretnénk mutatni, hogy egy kultusz hogy popularizálódik, arról szól az Emlékpont, mint épület.” – fogalmazta meg, kifejtve, elég arra a folyamatra gondolni, ahogy a Lenin-szobor, ami kultikus szerepet játszott sokáig, hogyan került az Emlékpont tetejére mint egy geg.

Dr. Udvardy Csaba
Dr. Udvardy Csaba sebészorvos, a szobrok megalkotója kifejtette, festéssel eddig is foglalkozott hobbi szinten, majd Lenin vált a vásznává. A szobrok között van, amelyik egy-két hét, míg más több év alatt készült el. „Fiatalságunkban egy csomó olyan dologgal találkoztunk – ezeket próbálom megjeleníteni –, amit a mostani fiatalok már nem értenek és nem is élik meg.”

Proletár wellness – Ideológiai fürdő
Példának említette a Proletár wellness – Ideológiai fürdő című alkotást, ami azokra a szemináriumokra utal, amelyekre még a szüleinek kellett kötelezően járnia. Mint fogalmazott, egy agymosott állapotban kellett felnőniük, amiről a mostani generációknak már fogalmuk sincs. De ez a szobrocska megidézi a mindenki számára biztosított vízparti üdüléseket is, így önmagában már ez az egy műalkotás is többféle értelmezésnek enged teret.

Az Erő sötét oldala
A terem egyik részében Lenin, mint Darth Maul is helyet kapott. Dr. Udvardy Csaba elmondta, Az Erő sötét oldala című munkával a fiatalok számára próbálta szemléletessé tenni a korszakot. Ez egy olyan utalás, amit ők jobban érthetnek, mint szüleik vagy nagyszüleik.
Az alkotásokhoz rövid, szöveges magyarázat is társul, így mindenki számára érthetők lesznek a frappáns címek és szobrok.
A kiállítást november 9-én 18 órakor nyitják meg az Emlékpontban, és egészen 2019 februárjáig lesz megtekinthető. Az anyagot most először láthatja a közönség.
Az országban máshova is, sőt, még akár külföldre is eljuthat a tárlat anyaga, hiszen olyan témát ölel fel, ami a történelem egy meghatározó része volt, olyan kontextusba helyezve, amire eddig nem volt példa.