Közös kampányt indított a katasztrófavédelem és a hulladékgazdálkodás szervezete

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság együttműködési megállapodást kötött a szelektív hulladékgyűjtéssel és a tűzvédelemmel kapcsolatos információk megosztása, az állampolgárok környezettudatosabb, biztonságorientáltabb viselkedésének fejlesztése céljából.
A kapcsolódási pontot első sorban a tűzesetek megelőzése, a szabálytalan égetési tevékenységek megakadályozása jelenti. Meg kell különböztetni a szabadtéri és a beltéri égetést. Jogszabályok alapvetően tiltják a háztartásokban keletkezett hulladék elégetését, ez alól az avar és növényi hulladék jelent kivételt, melynek meghatározott körülmények között történő égetése lehetséges, amennyiben azt önkormányzati rendelet engedélyezi.
A hulladék elégetése – a környezetre, egészségre gyakorolt károkon túl – jelentős anyagi károkat, sérülést, halált is okozhat, amennyiben a tüzet nem sikerül kontroll alatt tartani. A programban arra hívják fel a figyelmet, hogy a szükségtelen hulladék eltávolítása történjen szelektív, környezettudatos módon. A szakmai programot alapvetően erre a gondolatra alapozzák.
A program mottója: „Ne égesd el, gyűjtsd szelektíven!”
Szabadtéri tüzek minden évben jelentős számban fordulnak elő és nagy területek égnek le. Ezen tüzek keletkezése 99%-ban emberi tevékenységre vezethető vissza, sok esetben a növényi hulladék – rosszabb esetben más hulladék – elégetésével kezdődik. Az égetést végző nem tudja a tüzet kontroll alatt tartani, az továbbterjed, további növényzet éghet le, akár épületek is a tűz martalékává válhatnak, emberek kerülhetnek veszélybe. A szakmai program egyik részében felhívják az állampolgárok figyelmét a szabadtéri tűzgyújtás, égetés szabályaira, illetve arra, hogy az égetés helyett hogyan tudják a hulladékot más módon eltávolítani (például szelektív gyűjtéssel, vagy komposztálással).
A tűzesetek további jelentős része keletkezik lakásokban (5000-6000 lakástűz van évente), valamilyen nyílt lánggal összefüggő tevékenység (fűtés, melegítés, sütés, főzés, dohányzás, gyertyagyújtás) végzése közben. Évente átlagosan 1000 kéménytűz keletkezik, melyek kialakulásában és továbbterjedésében a nem megfelelő tüzelés-fűtés, a háztartási hulladék elégetése is közrejátszik. A háztartásban keletkezett hulladék szabálytalan elégetése az égéstermék-elvezetők (kémények) állapotának romlását eredményezi, ami szén-monoxid mérgezéshez, kéménytüzek kialakulásához vezethet.
A program másik részében felhívják az állampolgárok figyelmét a megfelelő fűtés, tüzelés szabályaira, a kémények rendszeres ellenőrzésének, tisztításának fontosságára, kiemelve, hogy a háztartásban keletkező hulladék égetése tilos, és hogyan tudják a hulladékot szelektív gyűjtéssel eltakarítani.
(Forrás: Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság; Borítókép: illusztráció, forrás: Pixabay.com)