„Az emberiség nemesi levele, a kerámia” – nyitott napot rendeztek a vásárhelyi Nemzetközi Kerámia Központban

Pannonhalmi Zsuzsa, a kerámia központ vezetője, Ferenczy Noémi-díjas magyar keramikus, érdemes művész elmondta, idén 50 éves a Vallauris – Hódmezővásárhely testvérvárosi kapcsolat, ennek apropóján rendeztek be egy kiállítást, amely dokumentumokat, fotókat, tárgyakat mutat be 1968- ból, amikor az egyezmény megszületett a két város között.
Pannonhalmi Zsuzsa arra is kitért, hogy megújító szándék köré épült a 21. szimpózium idén, a művészekkel, alkotókkal erről és a további lehetőségekről is beszélgetni fognak a nap során. A központ vezetője arról is beszámolt, hogy jövőbeni céljaik között szerepel a határon túli programokkal történő munkálkodás, szeretnének egy Kárpát-medencei központot létrehozni, hogy a vásárhelyi kerámia híre az országon túlra még inkább eljusson.
Az eseményre Felvidékről is sokan érkeztek, a kemence eközben már végezte munkáját az udvaron.
A tárlatot Pannonhalmi Zsuzsa, a kerámiaközpont vezetőjének köszöntője után Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója nyitotta meg.

fotó Arany-Tóth Attila
A hódmezővásárhelyi múzeumigazgató emlékeztetett: a szimpózium immár több évtizede teremt lehetőséget a hazai és külföldről érkező alkotóknak az együttgondolkodásra és alkotásra, miközben közöttük emberi kapcsolatok fonódnak. Ötven éve ilyen kapcsolat révén jött létre az együttműködés Vallauris és Hódmezővásárhely között, amikor a művészet, mint közös nyelv hozta közel a két várost egymáshoz. A most látható tárlat a kapcsolat kialakításában részt vett két vásárhelyi alkotó, Fekete János és Végvári Gyula munkái mellett a vásárhelyi szimpóziumok Vallaurisból érkezett alkotóinak műtárgyait mutatja be.

fotó Arany-Tóth Attila
A vásárhelyi több ezer éves kerámiatradíciónak van folytatása, köszönhetően az alkotóknak, a kerámiaközpontnak és a tevékenység hátterét biztosító szervezeteknek és vállalkozásoknak – mutatott rá megnyitó beszédében Miklós Péter, aki hangsúlyozta: a francia kultúrának a magyar művészetre gyakorolt hatása egy újabb területtel bővült, miközben a szimpózium Vásárhelyen alkotó francia művészeire a magyar kultúra, és benne a vásárhelyi kerámiahagyomány hatott. A szimpóziumok keretében alkotó művészek munkái pedig a kiállításokon kommunikációt folytatnak nemcsak a vásárhelyiekkel, hanem a nyílt napot felkereső fővárosi művészeti iskolásokkal, s így válik a művészet szabadsága és kommunikációja kultúránk részévé.

fotó Arany-Tóth Attila
A megnyitót követően a szimpózium művészei engedtek bepillantást az alkotás folyamatába, bemutatva a látványos olaj raku égetést, míg a munkát eszközeikkel és technológiájukkal segítő hódmezővásárhelyi gyárak legújabb fejlesztéseiket ismertették meg a nyílt nap látogatóival.