Nap-és szélerőművekkel zöldítenék ki a Szaharát

A Science tudományos folyóiratban megjelent kutatás azt állítja, hogyha a Szaharába tömegesen telepítenének nap- és szélerőműveket, akkor az jelentős hatással járhatna a térségben a csapadékmennyiségre, a vegetációra és a hőmérsékletre is. A kutatók szerint az erőművek hatására a csapadékmennyiség akár meg is duplázódhatna.
„A modelljeink eredményei azt mutatják, hogy a csapadékmennyiség akár meg is duplázódhatna, ha nagy számban telepítenénk a Szaharába nap- és szélerőműveket, különös tekintettel a Száhel-övezetre, ahol az éves csapadékmennyiség 200-500 mm-rel nőhetne meg.” – mondja dr. Yan Li az Illinois-i Egyetem kutatója. „A növényekkel borított terület nagysága 20 %-kal is növekedhet.”
A nap- és szélfarmok külön-külön is pozitív hatással bírnának a csapadékmennyiségre, és így a vegetációra, ugyanakkor mindkét erőműtípus – különböző mértékben ugyan, de nagyjából 1-2 fokkal – megemelné a napi középhőmérsékletet a térségben. A tanulmányt jegyző kutatók szerint azonban ez nem volna probléma. A globális átlaghőmérsékletre gyakorolt hatás pedig összességében kisebb lenne, mivel így megszüntethetőek lennének a fosszilis tüzelőanyagokból származó CO2-kibocsátások. – olvashatjuk az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján.
(Borítókép: illusztráció; forrás: pixabay.com)