Még sok generáción keresztül kötelességünk az emlékezés

A hadifogoly nem csak szürke rab, hanem hősi halott is – ez az egyik fő üzenete annak az első világháborús kiállításnak, ami pénteken nyílt meg az Emlékpontban. Csongrád megyében 10 ezren, Vásárhelyen 3 ezren adták életüket a hazáért az első világégésben.
Emberi sorsok Szibériától Szardíniáig. Hadifogoly magyarok a nagy háborúban címmel nyílt nemzetközi multimédiás kiállítás péntek délután a hódmezővásárhelyi Emlékpontban.
Kakas Béla, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke beszédében ismertette, az első világháborúban a vármegyék közül Csongrád és Csanád megye könyvelhette el a legnagyobb veszteséget. – Az akkor 425 ezer fős Csongrádban az elhunytak és az eltűntek aránya meghaladta a 10 ezret, Miklós Péter legújabb kutatásai szerint pedig a 12 ezret – fejtette ki Kakas Béla, aki úgy véli, a megemlékezés nemzedékek óta kötelességünk, és még sok generáción keresztül az lesz. Hozzátette, a megyei önkormányzat a 100 éve véget ért világégés áldozatai előtt tisztelegve megjelentette Miklós Péter „Szörnyű dicsőségünk” Az első világháború Csongrád megyei hőseinek emlékezete című kötetét.
Az Emlékpont évek óta rendez kiállításokat, programokat a világháború centenáriuma alkalmából. Miklós Péter kiemelte, a második világháborúval ellentétben itt még nem a gépek, hanem – sokszor puszta kézzel – az emberek harcoltak egymással. – A nagyhatalmak vezetői a katonákra csak anyagként tekintettek. A tárlaton látható művészeti alkotások rámutatnak, hogy az emberek a végletekig képesek tűrni és áldozatot vállalni a hazájukért – mondta a közintézmény vezetője, hozzátéve, Vásárhelyen 3 ezer áldozatot követelt a háború.
A világégés ugyan 1914-1918 között történt, azonban a Margittai Gábor és Major Anita házaspár által rendezett kiállításon látható személyes életpéldák, történetek, sorsok kézzelfoghatóvá teszik azt.
Végül Major Anita szólt a megjelentekhez, aki fő üzenetként azt fogalmazta meg: a hadifogoly nem csak szürke rab, hanem hősi halott is.
A multimédiás alkotásokat közel egy hónapig lehet megtekinteni az Emlékpontban.
A kiállítás fővédnöke Áder János, Magyarország köztársasági elnöke. A megnyitón Márki-Zay Péter polgármester és Kis Andrea alpolgármester is részt vettek.
Fotók: Gémes Sándor
Az eredeti fotógalériából egy képet eltávolítottunk. Ennek okáról bővebben Facebook-oldalunkon írtunk. A felvételen szereplő személytől ezúton is elnézést kérünk, ha – akaratunkon kívül – megsértettük.
//height height: 500,
//autoplay autoplay: true, autoplayOnHover: 'none', autoplayDelay: 5000,
arrows: true, buttons: true, smallSize: 500, mediumSize: 1000, largeSize: 3000, fade: true,
//thumbnail thumbnailArrows: true, thumbnailWidth: 120, thumbnailHeight: 120, thumbnailsPosition: 'bottom', centerImage: true, imageScaleMode: 'cover', allowScaleUp: true, startSlide: 0, loop: true, slideDistance: 5, autoplayDirection: 'normal', touchSwipe: true, fullScreen: true, }); });