Zuschlag: Kis Andrea rendszeresen kért tőlem tanácsokat

Az interjúból kiderül, hogy Zuschlag János körülbelül 2000 óta ismeri a város szocialista alpolgármesterét, akivel együtt dolgozott a baloldali ifjúsági, Fiatal Baloldal (FIB) elnevezésű mozgalomban. Rendszeres találkozásaik mellett, telefonon is gyakran kapcsolatba léptek egymással, hiszen ez „hozzátartozott a Fiatal Baloldal politikai életéhez, mindennapi működéséhez” – nyilatkozta a promenad.hu-nak Zuschlag János.
Kis Andrea akkori személyiségéről elmondta, olyan volt, mint a legtöbb fiatal politikus, aki karriert akart elérni: jó kapcsolatot ápolt azokkal, akikről úgy vélte, előremozdíthatja karrierjét . „Aktívan lépett fel, sok mindenkivel kereste a kapcsolatot az akkori kormánypárti oldalról. Alapvetően Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter politikai képviselőjeként tevékenykedett a regionális ifjúsági tanácsban. Emellett Ujhelyi Istvánhoz és hozzám igyekezett közeledni, a mi tanácsainkat kérte ki.” – idézte fel Zuschlag János.
A FIB-ben akkoriban Ujhelyi István volt az elnök, Zuschlag János pedig az elnökhelyettes. „Aki érvényesülni akart, úgy gondolta, velünk kell jó viszonyt kialakítani, így Kis Andrea is hozzánk dörgölőzött elsősorban, a mi farvizünkön akart előrébb evezni. Tehát mindkét szálat fogta, de Ujhelyit különösen, mert Csongrád megye miatt kiemelten fontos volt számára. Csongrád megyei FIB-alelnökként és vásárhelyi elnökként igyekezett érvényesülni, ezért építgette a szegedi kapcsolatot. Különösen Ujhelyi Istvánhoz kötődött politikailag, de Botka Lászlóval sem lehetett rossz a kapcsolata.”
Zuschlag Jánostól rendszeresen kért tanácsokat, konzultált vele azzal kapcsolatban, hogy merre mozogjon. „Ő akkoriban végezte el az egyetemet, és el akart jönni Hódmezővásárhelyről, mivel ott mindig a Fidesz győzött. Én azt mondtam neki, maradjon helyben. Annak ellenére javasoltam ezt neki, hogy az MSZP-ben Vásárhely fekete mezőnek számított, olyan területnek, ahol lehetetlen nyerni.”
Elmondása szerint, ezt a javaslatot akkor azért tette, mert Szeged tele volt Botka embereivel, így ott nem lett volna Kis Andrea számára mozgástér. Budapest messze volt, ahhoz pedig, hogy valaki felmenjen a fővárosba politizálni, komolyabb háttértámogatásra és finanszírozásra volt szüksége. „Én azt javasoltam, maradjon helyben, és ha jól végzi a dolgát, akkor Hódmezővásárhelyen lehet majd önkormányzati képviselő. Fel sem merült bennem, hogy valaha MSZP-s alpolgármestere lehet a városnak, de szerintem nemcsak bennem, hanem benne sem…”
Kis Andrea Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter politikai képviselőjeként tevékenykedett a regionális ifjúsági tanácsban. Ezt úgy kell érteni, hogy ő volt a miniszter delegáltja a Dél-alföldi Regionális Ifjúsági Tanácsban. „A DARIT-tagság egyfajta grádics volt a politikai pályáján, amire Gyurcsány Ferenc a Fiatal Baloldal elnökségének döntése, illetve Ujhelyi István és az én instrukcióm alapján jelölte ki őt. Kis Andrea egyértelműen politikai delegált volt, a tanács legfajsúlyosabb szereplője, akiről mindenki tudta, hogy a központi politikai akaratot testesíti meg.”
Azzal kapcsolatban, hogy a DARIT-nak milyen szerepe volt a nevével fémjelzett korrupciós ügyben, Zuschlag János elmondta, „a DARIT fontos láncszeme volt a visszaéléseknek, szorgalmasan végezte a feladatát a Fiatal Baloldal finanszírozásának érdekében”
(Borítókép és információk forrása: promenad.hu)