Finisben a magánszemélyek adóbevallása, akinek még nincs, annak érdemes ügyfélkaput nyitni

Május 20 vasárnapra esik, hétfő pedig pünkösd, így a határidő 2 nappal meghosszabbodik, és módosul május 22-re. Ügyfélkaput, amelyen keresztül a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon kívül a Kormányablak, a Földhivatal, az Egészségbiztosítási Pénztár, és a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság számos ügykörében könnyebben, gyorsabban és személyes utánajárás nélkül lehet intézkedni, a Kormányablakokban pár perces eljárással létesíthet bárki.
Mint ismeretes, minden magánszemélynek a jövedelme után adóznia kell, így járul hozzá a közterhekhez. Erről pedig minden évben adóbevallást kell készíteni. A NAV automatikusan elkészíti a tervezetet, így az állampolgárnak csak át kell néznie és jóváhagynia az adatokat. Ezt legegyszerűbben ügyfélkapun keresztül teheti meg.
Mi az ügyfélkapu?
Az ügyfélkapu szolgáltatás – személyazonosság igazolása mellett-, biztonságos kapcsolatot jelent az elektronikus közigazgatási ügyintézést nyújtó intézményekkel. Ezáltal a hivatali ügyeik könnyebben, gyorsabban és személyes utánajárás nélkül intézhetők.
Ezen ügyek, szolgáltatások a www.magyarorszag.hu honlapon és a https://www.nyilvantarto.hu/ugyseged/?TARGET=EKOPTARGET linken érhetőek el.
Ügyfélkapu létesítése
Ügyfélkaput nyitni személyesen, a személyazonosításra alkalmas okmánnyal és érvényes e-mail cím megadásával lehet, első esetben ingyenesen. Ezt bármely magánszemély – akár külföldi állampolgár is – megteheti. Kiskorúnál a gondviselő /törvényes képviselő/ jelenlétében − és egyben tudomásával – adott a lehetőség a regisztrációra.
A legalább fokozott biztonságú digitális aláírással rendelkezők számára (elektronikus aláírás funkcióval kiegészített elektronikus személyazonosító igazolvánnyal rendelkező polgárok) nem szükséges a személyes megjelenés a kormányablakban, hanem az internetes regisztráció alkalmával megadott e-mail címre érkező kóddal − az aktiválás után − lehet használni a teljes elektronikus szolgáltatáskört.
A regisztrációhoz szükséges dokumentumok:
- személyazonosító okmánya (személyazonosító igazolvány vagy útlevél, vagy kártya formátumú vezetői engedély)
- lakcímet igazoló hatósági igazolvány (ha van)
- érvényes e-mail cím
Fontos, hogy amennyiben már létező regisztrációval kapcsolatban merül fel probléma, annak rendezése a kormányablakokban csak személyesen intézhető.
(Forrás: a Csongrád Megyei Kormányhivatal Sajtószolgálata)