Arany súlyos költészete zenével, tánccal kelt életre

2017-ben Nagykőrös polgármestere, dr. Czira Szabolcs felkérte Bordás József dobművészt, zenetanárt, a Magyar Jazz Szövetség elnökségi tagját, a Házhoz Megy a Zenede művészeti vezetőjét, hogy Arany János Nagykőröshöz kötődő műveiből hozzon létre egy olyan hangoskönyvet, amelyen a versek és a zene arányosan szerepelnek. „Én úgy gondoltam, hogy nem megzenésíteni szeretném a verseket, hanem színművészek interpretálása mellett a versek mondanivalóját szeretném, mint egy filmzenét, megírni. Így jött létre az Arany200 nagyzenekari mű” – mesél a kezdetekről Bordás József, az Arany200 országos turné vezetője és zeneszerzője. Ezt a művet szeptember 9-én, Arany János születésnapján mutatták be Nagykőrösön. A történet azonban nem ért itt véget, hiszen Áder János köztársasági elnök döntése nyomán a produkciót az Arany emlékév záróeseményének szánták, és egy 10 állomásos turnét szerveztek belőle.
Hódmezővásárhely a negyedik állomása ebben a turnéban. A közönség egy rendkívül izgalmas, összművészeti előadást láthat, hallhat, amelyben a zenét és a verseket még a tánc is kiegészíti. A sodró lendületű előadásban Varga Izabella színművész értelmezésében hallhatnak olyan balladákat a közönség tagjai, mint az Ágnes asszony, A walesi bárdok vagy a Pázmán lovag. Varga Izabella volt az első, aki megnyerte a nagykőrösi balladamondó versenyt, 2017-ben pedig Izabella és Bordás József együtt zsűrizték az Arany János balladamondó-verseny résztvevőit. Ennél a zsűriasztalnál beszélték meg, hogy Izabella lesz a készülő nagyzenekari mű művészeti vezetője. Amíg Varga Izabella a verseket válogatta, addig Bordás József a zenét szerezte.
Bordás József
„Számomra az Ágnes asszony volt az, amely a legmélyebb hatást gyakorolta rám. Ezért is született meg ez legelőször. Hiszen zenébe foglalni egy skizoid asszonynak a gondolatmenetét, akit a bíróság nem börtönre ítél, hanem arra, hogy örökre a gondolataiba legyen zárva, nagyon izgalmas. Elindult erre egy dallam a fejemben, az autóban, és egy régi magyar hangszer, a tárogató hangszíne jutott, és erre írtam egy főtémát. Eköré jött létre a nagyzenekari mű, ami vonósokból, dallamjátszó ütőhangszerekből, illetve egy jazztrió is közreműködik” – foglalta össze Bordás József. Az összművészeti előadás során Borbély Mihály Kossuth-díjas tárogató művész közreműködik. Fonyó Sebastian táncművész a koreográfiát is készítette a darabhoz, illetve farkas Ágnes táncművész vesz még részt a produkcióban.
„Vannak drámai pillanatok és vannak vidám momentumok, amit a közönség nagyon érzékenyen átvesz, átemel. Van, hogy felsóhajtanak, vagy éppen egy nagyot nevetnek. Láttam már olyat is, hogy A walesi bárdoknál, ami egy jól ismert ballada, a közönség soraiban is mozognak a szájak, mondják a verset. ez egy igen sokrétű, érzelemmel fűtött kilencven perc” – mesélt a turné eddigi állomásainak tapasztalatairól a zeneszerző, aki a jövőben tervez egy hasonló irodalomhoz, zenéhez szorosan kötődő produkciót, de erről még részleteket nem árult el.
ÉR.