Cifra palotai helyzet

##audio:5282##
Nyergesné Kovács Erzsébet szerint elkerülhetetlen a adósságrendezési eljárás
Bár még néhány nap van a sorsdöntő határozat meghozataláig, a pénzügyi vezető már elkészítette a likviditási tervet.
Sikerül elkerülni az adósságrendezési eljárást? – kérdeztem Nyergesné Kovács Erzsébet polgármester asszonytól.
– Még a 90 napon túli tartozásaink között is számos olyan van, amit nem tudtunk kifizetni. Ezért is úgy gondolom, elkerülhetetlen, hogy meginduljon az eljárás.
Mit jelent ez a település életében?
– A képviselőtestület határozata alapján a polgármester feladata, hogy az illetékes törvényszéknél kezdeményezze a adósságrendezési eljárást. A Törvényszék ezután kirendeli a pénzügyi gondnokot, aki felügyeli a gazdálkodást. Minden racionalizálási döntést el kell fogadnunk.
Teljes egyetértésre számít a hétfői ülésen?
– Nem kívánok jóslatokba bocsátkozni. Abban azonban biztos vagyok, hogy még a mai napon minden képviselő részére eljut a likviditási terv így bőven lesz idejük átolvasni, és alaposan átgondolni a lehetőségeket.
A csanádpalotai családok, magánszemélyek mit éreznek meg mindebből?
– Jelenleg ott tartunk, hogy a közalkalmazottak és köztisztviselők februárban esedékes bérét ki tudjuk fizetni. Eközben próbáljuk kifizetni a tornyosuló közüzemi számlákat is.
Mikor lehetett volna megállítani ezt az adósságlavinát?
– Még azt sem tudjuk megmondani, hogy mikor kezdődött! Annyi biztos, hogy az előző városvezetés idején, de ennél pontosabban még nem lehet meghatározni.
Pedig felmerül a személyi felelősség kérdése is.
– Mindenképpen. A palotaiak naponta kérdezik, hogy ki a felelős a kialakult helyzetért? Egyelőre nem lehet rá válaszolni. Olyannyira kuszák a szálak, hogy időbe telik, amíg mindenki tisztán láthat. Nagyban bonyolítja a dolgot, hogy a pénzügyi munkatársak egy-két hónap után távoztak, a helyükre újak kerültek, majd ők is továbbálltak és így tovább. A legnagyobb kavarodást viszont az okozza, hogy a pénzügyi vezető és a jegyző személye is közel egy időben változott.
Korábban szóba került az is, hogy ez az adósság felemésztheti a „családi ezüstöt”, vagyis az önkormányzat tulajdonában álló földek eladására is kényszerülhetnek.
– A csanádpalotai emberek mindig dolgosak és szorgalmasak voltak, ragaszkodnak a földhöz. Szeretném elkerülni, hogy a földjeinkkel kelljen megfizetni a korábbi hanyag gazdálkodás árát.
(CJ)