Mi kerüljön a szilveszteri asztalra?

A híres Stefánia vagdalt. Első hallásra talán nem éppen az egyik legtipikusabb étel az óév utolsó napján, azonban annyira egyszerű elkészíteni, hogy vétek lenne kihagyni a repertoárból némi francia saláta kíséretében.
Nagy Jenő, tudósító, a Szívküldi egyik műsorvezetője kedvenc ételeként jelölte meg a fent említett húst, amelyet szilveszterkor is fogyasztani fog. A Stefénia vagdalt titka a fűszerezésben rejlik. “Meg kell kóstolni nyersen is, hogy tudjuk, jó felé haladunk – fejtette ki Jenő. A borsot ajánlott frissen őrölve beletenni, a fokhagymát pedig lereszelni. A húsba tojás és némi zsemlemorzsa is kerül, valamint a szokásos, alaposan kifacsart vizes zsemle, kenyér, vagy kifli. Magát a tölteléket sokféleképpen készíthetjük, használhatunk gombás, vagy spenótos változatot is. A tetejét érdemes tojásfehérjével lekenni, hogy szép, fényes legyen a hús felülete. Ez az étel kitűnő a szilveszterkor közkedvelt hidegtálakba is, egy finom francia salátával- amelyet Jenő reszelt uborkával készít – igazi mennyei ízvilágot kapunk.
A Stefánia vagdalt hozzávalói: 4 személyre:
60 dkg darált sertéshús, 2 db zsemle, 1 közepes fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 ek napraforgó olaj, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 ek fűszerpaprika (csapott), 2 db tojás, 4 db főtt tojás, 3 ek zsemlemorzsa
Nagy Jenő (jobbról)
Kis Kata, a Rádió 7 műsorvezetője egy komplett menüsort hozott a keddi Napraforgó magazin hallgatóinak. Előételnek sült cipót ajánlott, amelyet be kell vagdosni keresztben és hosszában, majd mindenféle földi jóval megtömködni a lyukakat, réseket. Kerülhet bele apróra vágott hagyma, kolbász, felvágott, sonka. Kötelező elem ebben az igencsak népszerű vendégváróban a sajt. Ha a réseket kitöltöttük, olvasztott, fűszeres vajjal locsoljuk meg, majd tegyük a sütőbe.
Kata hawaii csirkesalátát ajánlott főételnek, amelyhez egy fél kg csirkemell, fele annyi mirelit vagy konzerv kukorica, egy ananászkonzerv, jégsaláta, valamint 4 evőkanál majonéz és ugyanennyi joghurt szükséges. Az elkészítése egyszerű és gyors: a csirkemell filét fel kell csíkozni, megsütni. Majd ha kihűlt, hozzákeverjük a kukoricát, a felkockázott ananászt, rátépkedjük a jégsalátát és nyakon öntjük a majonézes joghurtos keverékkel.
A műsorvezető desszertként egy finom pezsgős fogás receptjét osztotta meg a hallgatókkal, amelyhez száraz vagy édes pezsgő kell, valamint 20 dkg cukor, két kis csomag zselatin, málnaszörp, és gyümölcs. “A legjobb, ha kimagozott cseresznye befőttet használunk, de málnával is isteni” – mondta Kata. Az étel elkészítése: a pezsgőt és a cukrot egy lábasba öntjük, majd addig hevítjük, amíg a cukor el nem olvad. Levéve a tűzről hozzáadjuk a málnaszörpöt, a zselatint, és már készen is vagyunk. Amikor kehelybe – vagy akár pezsgős pohárba – töltjük, beleszórjuk a gyümölcsöt.
Kis Kata
Fazekas Gábor, műszaki igazgató babgulyást ajánlott az év utolsó napjára. Ennek a tipikusan magyar ételnek az egyik legfőbb titka Gábor szerint a jól előkészített bab, amelyet már előző nap érdemes bő vízbe beáztatni. Az alaplevet a sonkalé adja, ez kiváló aromákkal látja el az ételt. Kell még két evőkanál zsír, 2 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 3 közepes répa, fél zeller és 2 db tv paprika, kömény, babérlevél, só, bors, őrölt fűszerpaprika no meg hús. Elsősorban a marha ajánlott ehhez az ételhez, de sertésből is elkészíthető. A zöldségeket rusztikusra kell vágni, a hagymát lepirítani. Az üvegesre párolt hagymához jön a hús, addig, míg meg nem puhul egy kicsit és levet nem ereszt. Ekkor fel lehet önteni nagyobb mennyiségű vízzel, a fűszerek felét hozzáadni, és amikor már háromnegyed fövésben van a hús, akkor kell hozzáadni a babot.
Czabarka János, hírszerkesztő szeret főzni és – állítása szerint – ez meg is látszik rajta. Véleménye szerint a karácsonyi menü mintegy összeolvad a szilveszterivel, tulajdonképpen Mikulástól kezdve végig esszük a hónapot. János lencselevest ajánlott a keddi Napraforgó műsorban, amelyet pikánssá némi füstölt hús, és egy kis száraz kolbász tesz. “A lencseleves akkor jó, ha kissé fanyar, gy tejföl is kerül bele.” János megosztotta a virslifőzés titkát is. “Soha ne forraljuk, csak pároljuk. Nincs annál nagyobb katasztrófa, mint amikor kidurran egy virsli.”
Ács Helga