Látni és látszani

A gyalogosoknak – mint a közlekedés legvédtelenebb résztvevőinek –a téli szürkületi és sötét időszakokban való közlekedése nagyobb kockázatot jelent, mint az év egyéb időszakaiban. Télen, sajnálatos módon megnövekszik a gyalogos balesetek száma. A kedvezőtlenné váló látási és útviszonyok ugyanakkor csak „asszisztálnak” ehhez, ugyanis az ilyen jellegű baleseteket minden esetben emberi mulasztás, valamilyen szabályszegő magatartás okozza.
A kedvezőtlen időjárási körülmények között előfordul, hogy a gyalogosok nem elég körültekintőek és kevésbé figyelnek a közlekedés más résztvevőire, hiszen a kellemetlen időben – érthető módon – mielőbb célhoz szeretnének érni. Ebből adódóan nélkülözhetetlen, hogy a járművezetők fokozott figyelemmel és a sebesség csökkentésével közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket, buszmegállókat, valamint azokat a helyeket, ahol fokozottan kell számolni gyalogosok megjelenésére.
A szürke-fekete környezetbe olvadó ruházat miatt, a láthatósági eszközöket nem viselő gyalogos baleseti kockázata átlag feletti. Fontos tudni, hogy lakott területen kívül éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény használata kötelező! Ebben az időszakban a láthatósági és fényvisszaverő eszközök használatát akkor is ajánlja a rendőrség, amikor nem kötelező, tehát lakott területen belül, valamint nappal. Ezek használata ugyanis jelentősen javítja az észlelhetőséget. A láthatósági mellény mellett, a világos színű, jól látható hétköznapi ruházat viselése is sokat jelenthet egy baleset bekövetkezésének megelőzésében.
A gépjárművek tompított fényszórói 35-45 méter távolságban világítják meg az útfelület egy részét, mely látótávolság a ködös, havas időben jelentősen lecsökkenhet. Lakott területen kívül a gyalogosoknak kötelező a forgalommal szemben közlekedni, mert így jobban látják a szemből érkező forgalmat!
forrás:police.hu