Egy világhírű makói: felhőkarcoló New Yorkban, hatalmas médiabirodalom

„Az elmúlt 10-15 évben eljutottunk odáig, hogy ma már lassan mindenki tudja Magyarországon, hogy Pulitzer József, a nagy Pulitzer-díj alapítója, magyar és Makón született.” – mondta el Halmágyi Pál, nyugalmazott levéltár-igazgató. Hozzátette, korábban ez nem volt elfogadott.

Halmágyi Pál
A kedd este bemutatott könyv, ami a Pulitzer József emlékezete címet viseli, hosszú évek kutatásait foglalja magába. A kötet fele magyar, a másik része pedig angolul lett megírva. Ennek oka, hogy ne csak Magyarországon, hanem külföldön is jobban megismerhessék Pulitzer Józsefet és a magyarországi kötődéseit.
A könyv angol részét Csillag András készítette el, Halmágyi Pál pedig a makói szálakat és Pulitzer József életének alakulását kutatta fel. Mint megtudtuk, Pulitzer katona akart lenni, de a testalkata miatt egy ideig nem teljesülhetett ez a vágya. 1865-ben vándorolt ki Amerikába, ahol ekkor még dúlt a polgárháború. Kapott az alkalmon és azonnal beállt a seregbe, ám hamar rájöttek, hogy az irodán nagyobb hasznát veszik.
A polgárháborút követően, elkezdte a helyét keresni és miután több szakmában is kipróbálta magát, tudósító lett. A ranglétrán hamar feljebb tudott lépni: 1868-ban kezdett el riporterként dolgozni egy lapnál, négy év múlva pedig már társtulajdonos volt. Nem sokkal később saját lapot indított, a karrierje hamar felívelt. New Yorkban az övé volt az első, legmagasabb felhőkarcoló.
A könyvhöz az anyaggyűjtés több évet is igénybe vett: Csillag András 1985-ben írt először könyvet Pulitzerről, Pulitzer József makói származásáról címmel. Azóta folyamatosan gyűjtötték a dokumentumokat, felvették a kapcsolatot az amerikai leszármazottakkal is.
Akit érdekel egy világhírű makói életútja, annak mindenképp érdemes elolvasnia a könyvet.