Berobbanthatja a közel-keleti puskaporos hordót Trump nagy bejelentése

Feszült figyelemmel várja Izrael és az arab világ Donald Trump amerikai elnök szerdára ígért nagy bejelentését, miszerint az Egyesült Államok hivatalosan is elismeri a zsidó állam fővárosának Jeruzsálemet.
Az Izraeli vezetés üdvözölte az elnök szándékát. Iszrael Kac miniszter például úgy fogalmazott, „nincs történelmileg igazságosabb és helyesebb lépés”, egyúttal hozzátette, „elmúltak a szultán és az ottomán török birodalom napjai”.
A Palesztin Hatóság, Szaúd-Arábia, az Arab Liga és Törökország ugyanakkor határozottan ellenzi Amerika terveit. Recep Tayyip Erdogan török elnök azt is kilátásába , helyezte, hogy hazája megszakítja a diplomáciai kapcsolatait Izraellel, ha az amerikai kollégája fővárosnak ismeri el Jeruzsálemet.
Trumpot az ügy kapcsán a Kreml, a NATO és a Vatikán is óvatosságra intette. Szerintük csak tárgyalások útján születhet tartós béke a Közel-Keleten.
Izrael Állam 1948-as megalakulása óta Washington Tel-Avivot tekinti az ország fővárosának. Hivatalosan – az ENSZ-hez és nemzetközi közösség számos tagjához hasonlóan – Kelet-Jeruzsálem annektálását sem tartja legitimnek.
A kérdés a zsidó-palesztin viszonyban kulcsfontosságú, utóbbiak ugyanis épp Kelet-Jeruzsálemet szeretnék megtenni a leendő államuk központjának.