Luther, aki lecserélte a zárat

Szirbik Miklós nem csupán egykoron Makó kiemelkedő református lelkésze volt, hanem a város első helytörténeti írója. Ezért nem csoda, hogy a helytörténet kutatását zászlóshajójának tekintő egyesület az ő nevét vette fel. A Szirbik Miklós Egyesület jelenteti meg a Makói Kincsestár tanulmánysorozatot. Ennek a harmadik, vagyis a legújabb kötete a Tanulmányok a Magyarországi Református Egyház makói gyülekezetének történetéből címet kapta. A könyvet vasárnap délután mutatták be az érdeklődőknek a Belvárosi Református Egyházközség gyülekezeti termében.
– Levéltárosok, muzeológusok, történészek ingyen bocsátották a rendelkezésünkre az ezzel kapcsolatos kutatásaikat, a könyvet Karsai Ildikó grafikusművész munkái illusztrálják, aki szintén térítésmentesen állt a rendelkezésünkre, mikor felkértük erre – sorolta Forgó Géza. Az egyesület elnöke hozzátette: neves szakemberek lektorálták a könyvet, így dr. Bíró-Balogh Tamás, dr. Tóth Ferenc és dr. Varsányi Attila. De pontosan mit is tartalmaz a kiadvány? – azt Forgó Géza itt részletezi:
##audio:5098##
Mielőtt a tanulmánykötet elkészítésében közreműködők röviden beszéltek volna, Kondrát Zoltán lelkész szólt a jelenlévőkhöz. – Mit is jelent a reformáció, néhányan úgy vélik, hogy mi eretnekek vagyunk, hiszen kiszakadtunk az egyházból, ez nem igaz – kezdte a lelkész. Kondrát Zoltán egy kis történettel magyarázta ezt. – Valaki bebocsátásra vár a mennyek kapuja előtt, de nem nyitja ki azt neki senki, hosszú idő után megpillantja Szent Pétert, s odakiállt neki: Miért nem engedsz be? Hiszen nálad van a mennyország kulcsa! Az így is van, de több száz esztendeje járt itt egy Luther nevezetű férfi és lecserélte a zárat – hangzott Szent Péter válasza – ez a reformáció lényege Kondrát Zoltán szerint.
Vizi Dávid Máté is írt a könyvbe. – A makói református felekezeti oktatást dolgoztam fel a kezdetektől egészen az 1930-as évekig – tudtuk meg a levéltári kezelőtől. Az ilyen jellegű tanítás Makón óriási múltra tekint vissza, s mind a mai napig állnak a több száz esztendős épületek, ahol egykoron, s némelyikben még most is, tanítás folyik. Ezekről beszélt Vizi Dávid Máté, íme:
##audio:5097##
Munkatársunktól. K.