Több száz gyerek utazhat Erdélybe

A csaknem 400 diák a magyar nép történelmének megismerését és a magyar-magyar kapcsolatok erősítését szolgáló Határtalanul program keretében, a kormány támogatásával és a Rákóczi Szövetség szervezésében, ingyenesen vesz részt az utazáson.
Dr. Grezsa István elmondta, hogy Hódmezővásárhely az elmúlt 100 esztendőben megmutatta, hogy mindig is megvolt a nemzettudatossága, kezdve Kossuth-tól, a világháborúkon át, napjainkig.
„A hazafias oktatás hozzátartozik a vásárhelyi diákok neveléséhez. Úgy gondoltuk, hogy a középiskolai végzős kor az az életkor, amikor már maradandó élményeket lehet szerezni egy egy külhoni magyar közösségben tett látogatás során. Azt tapasztaljuk, hogy ez egy sikeres kezdeményezés, mind a szülők, mind a pedagógusok, mind pedig a diákok részéről, hiszen olyan új élmények érték őket, amik reményeink szerint elkísérik őket életük végéig” – mondta el Grezsa István.
Grezsa István
A Rákóczi Szövetség 1989-ben alakult, céljaként pedig azt tűzte ki, hogy a Kárpát-medencei magyarságot támogassa, a hosszú távú megmaradásáért folytatott küzdelmében. Az anyagi segítségnyújtás mellett kiemelkedően fontos a szomszédos országokban kisebbségben élő magyarság oktatásügyének, kultúrájának támogatása, valamint a Kárpát-medencei magyarság összetartozás-tudatának erősítése.
„1994-ben egy olyan kezdeményezés indult el, ami március 15-éhez kapcsolódott. Magyarországi iskolákat biztatott a Rákóczi Szövetség arra, hogy induljanak el a nemzeti ünnep alkalmából, és lépjék át valamelyik határt, és egy másik, határon túli magyar iskolában, közösségben ünnepeljenek. A program ’94 óta minden évben meghirdetésre kerül, és mára már nem csak a márciusi ünnepen utaznak a diákok, hanem június 4-én, illetve október 23-án is kirándulnak keresztül-kasul a Kárpát medencében” – hangzott el Csáky Csongor beszédében.
Csáky Csongor
A tavalyi évben 13.500 középiskolás diák utazott az év során, nemzeti ünnepekhez kapcsolódóan. Idén a kiránduló középiskolák száma 400 fölé emelkedik, és több mint 16.000 diák fogja átlépni az országhatárt.
A kezdeményezés Hódmezővásárhelyen 2016-ban indult, és öt középiskola, a Németh László, a Bethlen, a Gregus, az Eötvös és a Corvin vett, vesz részt benne.
„Nagyon nagy jelentőségű ez a program az intézmények, és a diákok számára, hiszen egyfajta pozitív időutazáson vehetnek részt mind történelmi, mind irodalmi szempontból. Történelmi és irodalmi helyszínekre juthatnak el, és személyes tapasztalataink szerint a diákok érettségire való felkészülését ez nagyban motiválja” – tájékoztatta a jelenlévőket Balázs József.
Balázs József
A tavalyi évben 354 tanuló vett részt ebben az egyedi kezdeményezésben, a 2017-es évben pedig az utazók száma 392-re nőtt. Az idén még két csoport fog kilátogatni Csehétfalvára és környékére.
„Ahhoz, hogy a határon túli magyarság megmaradjon, nagyon sok minden kell. Talán a legfontosabb az, hogy az új nemzedék diákjai magyar iskolákba járjanak. Ahhoz, hogy a magyar iskolát válasszák a szülők, szükség van információkra, impulzusokra. Erre a szövetségünk nagy hangsúlyt fektet már nagyon rég óta” – mondta el Halzl József.
Halzl József
Sz.Viktor