Nagy Gyöngyi: Elveszítettük az utolsó sámsoni fiút

Az intézményben a mai napra egy rendhagyó történelemórát terveztek, ahol Arany-Tóth Ferenc mesélt volna élményeiről, ám az élet sajnos átírta a terveket. A Magyar Ellenállási Mozgalom hőse október negyedikén örökre elment. Így október 16-án délelőtt egy búcsúztatóra került sor, amikor az Emlékpont munkatársai elköszöntek tőle. – mondta el Nagy Gyöngyi az Emlékpont történésze.

Nagy Gyöngyi
„Arany-Tóth Ferenc Békéssámsonon született, ahol a Rákosi-korszak legsötétebb évei, az ötvenes évek elején néhány fiatal férfi úgy döntött, hogy létrehoznak egy ellenállási mozgalmat. Ez lett a Magyar Ellenállási Mozgalom, amelynek ő is tagja lett.” – idézte fel a történész.
Négy évig folytatták tevékenységüket, röpcédulákat szórtak szét különböző településeken. Azonban lebuktak, amelynek következtében Arany-Tóth Ferencet 12 év börtönre ítélték. Szabadulása után Hódmezővásárhelyen alapított családot, itt dolgozott hosszú évtizedeken keresztül.
A kilencvenes években, amikor lehetőség nyílt a szabad önkormányzati választásokra, bekerült az első hódmezővásárhelyi képviselői testületbe. Később lehetőséget kapott arra, hogy elmondja, mit tettek a sámsoni fiúk a hazáért.
Arany-Tóth Katalin elmondta, édesapja a rendszerváltás előtt nem igen beszélt a tevékenységéről, utána azonban egyre több dolgot mondott el az ötvenes évekről.
„Az életünket az ő politikai múltja olyan szempontból határozta meg, hogy gyerekként és felnőttként is azt láttam benne, hogy az elveihez rendkívül hű maradt, tántoríthatatlanul kitartott a hitvallása mellett.” – mondta el Arany-Tóth Katalin.

Arany-Tóth Ferenc özvegye és lánya
Markáns egyéniség volt, a családjának erős támasza. Kitartása, az életbe vetett hite mindig ösztönözte őket. Arany-Tóth Katalin még hozzátette, a mostani politikai vezetőség nagyon sok figyelmet fordított arra, hogy a Magyar Ellenállási Mozgalom tagjai méltó helyet foglaljanak el tetteik alapján a történelemben. A mai fiataloknak emberi tartás terén is sokat taníthat édesapja tevékenysége és személye.
A mai megemlékezésen vetített interjú: