A bárányhimlő már nem keseríti az életüket

Azok, akik még nem estek át a bárányhimlőn, az oltás beadása után egy részleges, közel teljes immunvédettséggel fognak rendelkezni. Ha az oltás után találkoznak a bárányhimlő kórokozójával, akkor tünetszegényen, vagy tünetmentesen fognak átesni a betegségen.
„A gyermekkorban átvészelt bárányhimlőnek ritka a súlyos komplikációval járó előfordulása. A terhesség alatt elkapott bárányhimlő viszont veszélyes lehet. A terhesség időszakában elkapott betegség méhen belüli fejlődési rendellenességeket okozhat a vírusos fertőzés. Azoknak a kismamáknak, akik nem tudnak róla, hogy átestek volna bárányhimlő fertőzésen, azoknak szintén javasoljuk a védőoltás felvételét.” – mondta el Dr. Bakos Attila, Székkutas háziorvosa.
Dr. Bakos Attila
Gyermekek estében a védőoltás felvétele után kisebb oltási szövődményként felmerülhet átmeneti lázas állapot, esetleg kiütések. Az oltástól számított 2-3 hétig a védettség nem alakul ki, így magát a bárányhimlőt is elkaphatják. Ilyen esetben nem az oltás miatt lesznek betegek, hanem azért, mert a védettség kialakulása előtt elkapták gyerektársaiktól a fertőzést.
Székkutason, kedden 7 gyereknek tervezték beadni a védőoltást, de 2 idő közben pont ezt a betegséget kapta el, így ők a védőoltást nem vehették fel. Az 5 gyereknek az oltását az önkormányzat teljes mértékben finanszírozta, mint ahogy hosszú évek óta szokás a településen.
Az oltás azoknak a gyerekeknek adható, akik épp nem küzdenek lázas megbetegedéssel, illetve vannak olyan betegségek, amik ellenjavasolttá tehetik a bárányhimlő elleni védőoltást. Ezeket a megbetegedéseket az oltás beadása előtti orvosi vizsgálaton szűrik ki, így csak egészséges gyerek kap szurit.
Sz.Viktor