Közlekedésfejlesztésről, a piacról és a sós túros lepényről is szó esett a csúcsi fórumon

Lakossági fórumot tartott Lázár János kancelláriaminiszter és a hódmezővásárhelyi városvezetés csütörtök este a Csúcsi Olvasókörben.
A Jókai utcai találkozón szó esett egyebek közt a helyi közlekedésről, a városi piacról, a kórház belgyógyászati osztályáról és a vásárhelyi hungarikumokról is.
A záporozó kérdések és válaszok közt egy üveg pálinka is előkerült. Íme, a zanza!
Milliárdok szocpolra

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Kerékpárút-felújítások a Szántó-Kovács János és a Jókai utcán, épülő északi elkerülő, kipofozott óvodák és orvosi rendelők – a szokásos gyakorlat szerint ezúttal is az aktuális uniós, állami és önkormányzati beruházások bemutatásával indult a fórum.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Grezsa István összegzőjéből mindezeken felül azt is megtudhattuk az utóbbi időben összesen 3,5 milliárd forintot fizetett ki az önkormányzat szociális juttatásként a vásárhelyieknek, többek közt ingyen ebédre, vagy épp gyógyszerekre. A képviselő szerint pénz nagyjából egyformán oszlik el a városrészek között, de Csúcs ott van az első háromban.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Elhangzott az is, a településvezetés hamarosan rendezni fogja egy régi adósságát: lebetonozzák a sáros utakat a katolikus temetőben. Almási István polgármester ígérete szerint halottak napjára rend lesz a sírkertben.
Biciklivel a piacon
A képviselői beszámolók után a lakossági kérdések következtek. A résztvevők többsége csak egy-egy felvetéssel érkezett, de olyan felszólaló is akadt, aki egy kisebb jegyzetfüzetnyi témával készült az esti beszélgetésre.
(Bár a purpárlé elindult, rögtön az elején egy szokatlan közjáték miatt félbe szakadt: ekkor derült ki, hogy a városfőknek kitett műanyag flakonok egyikében víz helyett pálinka van.)

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Visszatérő téma volt a helyi piac ügye: néhányan arra voltak kíváncsiak, miért kell körbekeríteni a vásárt, mások azt kérték, tiltsák ki a bicikliket a standok mellől.
Fekete Ferenc önkormányzati képviselő tájékoztatása szerint nemrég konzultációt kezdeményeztek a piac közönségével és a helyi árusokkal arról, hogy milyen fejlesztéseket, változtatásokat szeretnének. Eddig összesen több mint ezer kérdőívet kaptak vissza, melyek még feldolgozásra várnak. Ha végeztek, mérlegelni fogják, mire lehet és kell még itt költeni.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A konkrét kérdések kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a kerítést rendelet írja elő, így az marad, bringaügyben azonban nehéz igazságot tenni. Az idős, nehezen mozgó emberek számára nagy segítség, ha kofáktól vett gyümölcsöt és zöldséget a kerékpárjukra rakhatják, de mégérti azokat is, akiket bosszantanak a kétkerekűek a szűk és tömött sorok közt.
Felújításra szorul a belgyógyászati osztály
Egy felszólaló a hódmezővásárhelyi kórház belgyógyászati osztályára panaszkodott: szavai szerint nagy a zsúfoltság (egy idősebb asszony a minap kis híján ,,az ölébe ült”), de rendbe kellene tenni a kórtermeket és a mosdókat is.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Kallai Árpád válaszában elismerte, hogy a belgyógyászaton valóban vannak problémák, ugyanakkor hangsúlyozta, igyekeznek orvosolni ezeket. Mint mondta, épp a közelmúltban született döntés egy nagyobb volumenű felújításról, ám míg a korábbi beruházásokra sikerült Európai Uniós illetve állami támogatást szerezniük, ezt most saját forrásból kell megoldaniuk.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A kórházigazgató tájékoztatójából egyébiránt az is kiderült a vásárhelyi tüdőgondozó hamarosan átköltözik a Dr. Imre József utcába, az új helyen ráadásul új eszközökkel és felszerelésekkel várják majd a betegeket.
Autó, busz, bicikli, villamos
A helyi tömegközlekedésről, nevezetesen a kevés autóbuszjáratról is érkezett kérdés a Városháza képviselőihez. Lázár János emlékeztetett, jelenleg két nagy közlekedésinfrastruktúra-fejlesztő beruházás fut párhuzamosan Hódmezővásárhelyen: készül az elkerülő út és a tervezőasztalon van a tram-train projekt is. Szavai szerint, ha ezek befejeződnek, készíteni kell egy hatástanulmányt és csak ez után lehet kidolgozni egy átfogó koncepciót a vásárhelyi közösségi közlekedésre.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Hozzátette, mindeközben a kerékpárút-hálózatot sem szabad elhanyagolni. Mint mondta, a lakosság számarányát tekintve Hódmezővásárhelyen van a legtöbb bicikliút Magyarországon, de az egy főre jutó drótszamarak számát tekintve is az élmezőnybe tartozunk. Úgy vélte, ez egy hízelgő adat, amit kár lenne lerontani.
Hatmilliárd forintért vettek földet a vásárhelyi gazdák
Háromezer-ötszáz hektár köztulajdonban lévő termőföldet értékesített a magyar állam Hódmezővásárhelyen – derült ki a kancelláriaminiszter mezőgazdasági témájú beszámolójából. Elhangzott, összesen 131 gazda vásárolt be a földárveréseken, és összesen hat milliárd forintot fizettek be az államkasszába.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A politikus szerint egytől-egyig helyi emberekről van szó: nincs köztük nem vásárhelyi személy.
Hozzátette, a vételárat valamennyien kifizették (30-40 százalékuk hitelből).

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Lázár János a téma kapcsán hangsúlyozta, a mezőgazdaság Hódmezővásárhelyen húzóágazat, így kiemelten fontos, hogy az mezőgazdasági utak rendben legyenek. Még akkor is, ha városnak ezért a zsebébe kell nyúlnia.
A sós-túrós már az értéktárban
Hímzés, ö-zés, kerámia és a sós túrós lepény – négy azon vásárhelyi kultúrkincsek közül, melyek bár bekerültek a Csongrád Megyei Értéktárba, nem lett belőlük hungarikum. Egy fórumozó arra volt kíváncsi, miért nem.

Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A polgármesteri hivatal munkatársai szerint ez egy több lépcsős folyamat: a megyei értéktári bizottságok javaslatára először az Magyar Értéktárba kerülnek a hungarikum-jelöltek, ezt követően lehet csak – egy újabb bizotsági döntés nyomán – valami hungarikummá.
A rostán eddig a sós túrós lepény jutott a legtovább: a jellegzetes vásárhelyi étel immáron ,,kiemelt nemzeti értéknek” számít.
Lázár János a téma kapcsán arra kérte az illetékeseket, sürgessék meg a procedúrát.