Éjszaka a múzeumban – fizikával

Barátságos fizika címmel egy érdekes és interaktív kiállítás látható a makói József Attila Múzeumban. Ez adta az alapötletet ahhoz, hogy az országos Tanárok Éjszakája programsorozat részeként most a Maros-parti város kulturális intézményébe a fizikát oktató pedagógusokat hívják el. Ennek a kezdeményezének a lényege, hogy a résztvevők megismerhetik egymás tanítási módszerét, de előadók is érkeztek. Így vehetjük úgy is, hogy csütörtök este a makói múzeumban tanárok tanítottak tanárokat.
A múzeum nem csupán azt a célt szolgálja, hogy az oda betérők körbesétáljanak az állandó, illetve az ideiglenes kiállítások között. Egy kicsit oktatási intézményként is működnek. Ezért fontos, hogy a pedagógusok megismerják ezt a lehetőséget is, így kvázi be tudják építeni a tanórákba. Sőt, a tanórát itt is megtarthatják, s ennek köszönhetően a diákok a könyvből tanultakat szinte élőben is megtapasztalhatják. Ennek a lényegét Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató itt foglalja össze:
##audio:4819##
A fizika is azon tantárgyak közé sorolható, amikért a diákok jelentős többsége nem rajong. Ez talán annak is bemutatható, hogy tele van szakszavakkal, bonyolult összefüggésekkel. A tanárok ezért megpróbálják minél több kísérlettel, az életből elcsent példákkal könnyebbé tenni a megértését. Így van ezzel a kiszormbori Dózsa György Általános Iskola tanára, Pásztor Attila is. De milyen is nála egy fizikaóra? – itt megtalálja:
##audio:4820##
Azért vannak olyan tanulók, akik nem csupán vonzódnak a fizika iránt, hanem kifejezetten értik is. Ők a tehetséges gyerekek. Velük is foglalkozik Nagy Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnáziumának tanára. Ő a tehetséggondozásról is tartott előadást csütörtök este Makón, íme ebből egy részlet:
##audio:4821##
Munkatársunktól. K.