Vissza suliba: Rendszerező, feladatot segítő tippek

Most már igazán közel a tanévkezdés, egy hét múlva, szeptember elsején megkezdődik a tanítás. Amelyik szülő a nyári szünet végére hagyja a tanszer bevásárlást, talán még spórol is anyagilag, hiszen sok helyen leárazásra kerülnek a füzetek, táskák, tolltartók.
Ezzel a rendezővel egy hétre előre kikészíthetőek a ruhák a reggeli kapkodás, vagy szekrény előtt ácsorgást megszüntetendő:
Az alábbiakban olyan ötleteket láthatunk, melyek megkönnyítik az iskolába járást. Noha tanulási kedvet nem adnak, de feldobja a gyerek hangulatát óra közben.
Ilyen például a könyvjelző. Kicsiknek és nagyobbaknak is.
Sok a szabály az iskolában, amihez hozzá kell szoknia, így biztosan megkönnyítjük a gyerekek életét, ha olyan trükkökkel segítjük őt, ami segít eligazodni az otthoni, iskola időben használatos szabályrendszerben. A tiszta és világos üzenetnek köszönhetően a szülőnek is könnyebb dolga van, hiszen elég a színes órára mutatni, meg mellette a magyarázó táblázatra, és már nincs is apelláta, hogy miért kell menni fogat mosni, vagy játékot pakolni, vagy ágyba bújni. Ez a megoldás a kisebbeket is segíti abban, hogy elkészüljön időre, mire indulni kell, illetve az esti lefekvés környékén is útmutatót talál az időpontnak megfelelően, hogy most minek is van itt az ideje éppen.
A nagyobb gyerekeknek, ahol már iskolaszekrény használata is lehetséges, jól jöhet a szervezett helykiosztás, hogy minél rövidebb idő alatt megtalálja azt, amire a következő órára szüksége van, illetve emlékeztetőül szembesüljön azokkal a feladatokkal, amiket jó, ha nem felejt el.
Tapasztalataim szerint az első két hét az, ami még a tagadással és az új szokások bevetésével és megszokásával telik, de utána az elfogadás és a rutin meghozza a nyugodtabb iskolai mindennapokat.
Szülőként fontosnak tartom azt is, hogy szem előtt tartsuk, hogy a gyermek a példán keresztül tanul. Figyeli, elsajátítja a megoldási ötleteinket, a történésekre adott reakcióinkat, a hanghordozásunkat, a kinyilatkoztatásainkat, így a mi lelkesedésünk is hatással van rá.
Dr. Vekerdy Tamás gondolata idekívánkozott zárszóként:
„Ne legyünk tökéletes anyák, nem is tudunk azok lenni, ne szorongjunk, ne görcsöljünk ezen. Éljünk úgy, mintha többé-kevésbé normális emberek lennénk. Az élet nehéz, és együtt küzdjük magunkat végig ezen a gyerekeinkkel. Nem tökéletesnek, nem zseniálisnak kell lenni. Amikor lehet, jelen kell lenni. Kongruensnek, önmagammal azonosnak kell lenni.”
Képek: Pinterest