A szépség dicsérete

Gedeon Péter Ferenc (Pécs, 1955 – ) fotográfus, évekig aktív résztvevője, szervezője a Borsod és környéke nonprofit művészeti egyesüléseknek, alapító tagja a Felföldi Fotográfusok Szövetségének, a Diósgyőri Vizuális Műhelynek. Ámde nem csak ezért szeretjük őt, hanem elsősorban képeiért, amiket most itt láthatunk Miskolcon, a “Pannon-tenger Múzeum” kiállító épületében.
Hogyan kezdődött Gedeon Péter fotóművészeti pályafutása? Sok más fotográfushoz hasonlóan, korán megismerkedik a fényképezéssel. Viszont sok más fotográfustól eltérően családjában senki nem műveli a fényképezést. Minden alkalmat megragad tehát a tanulásra, és kiváló mesterek, fotóművészek – köztük Juhász Miklós, Vencsellei István, Kocsis Iván, „ceglédi” Tóth István, Tóth Zoltán – segítik útján.
Alig múlik 25 éves, mikor tagfelvételi kérelmét benyújtja a Magyar Fotóművészek Szövetségének. Ekkor már csinos listával rendelkezik a díjak, elfogadások, csoportos és önálló kiállításairól. Néhány hónappal később a Művészeti Alap is felveszi tagjai sorába, és évekig a legfiatalabb tagja marad mindkét szervezetnek.
Művészi érdeklődési köre széles, de alapvetően az ember áll lencséje fókuszában. Egyforma, olthatatlan kíváncsisággal fordul a városok betonrengetegében és a puszták elszórt tanyáin élő ember felé. Munkájában kiemelt helyet és fontosságot foglal el az emberi test ábrázolása.
Akt felvételeit megtalálhatjuk az 1970-es évek második felétől kezdődően a hazai és nemzetközi pályázatokon, kiállításokon, ahol számos díjjal ismerik el műveit.
Mára közel száz jelentős nemzeti és több mint száz nemzetközi díj ismeri el munkásságát. Több mint harminc kiemelt fontosságú önálló kiállítása látható volt hazánkon kívül Belgium, Franciaország, Németország, Kanada, Románia és az Egyesült Államok kiállítótermeiben.
1992 óta Florida Államban él, ahol tovább folytatja kulturális és művészeti tevékenységét. 2004-ben saját galériát nyitott, Green Bull Gallery and Portrait Studio néven, valamint fotográfiát tanít a floridai állami főiskolán (State College of Florida).
Gedeon Péter fotóművész jelenlegi önálló, jubileumi kiállítása egyidejűleg ajánlja a betekintés és a számbavétel lehetőségét 35 év munkájáról.
Mostani kiállítása több kisebb egységbe foglalva csoportosítja az azonos inspiráció alatt született műveket: Homage, Ezüst Bolygó, Röptében, Visszatekintés, Gravitáció.
Eifert János fotóművész, aki már művésztársa korábbi kiállítását is megnyitotta (Kreatív tudat, Ágens Galéria, Budapest) – így jellemezte és mutatta be 35 év termését: „Könnyű dolog értékelni Gedeon Péter kiállítását, ugyanakkor felelősség is. A képei beszédesek ugyan, de sokak számára a fotóművészet általános és konzervatív hagyományai alapján értelmezve túlságosan kitaláltak, megcsináltak és „digitálisak”. A kortárs fotóművészet technikai- és esztétikai értelemben gondolt gazdag tárházában pedig igenis helye van az ilyesfajta stílusnak, felfogásnak. A szépség csodálata kifogyhatatlan forrása Gedeon Péter alkotói energiájának. A felszínen, az emberi test szépségének dicsérete, mint központi elem szinte elmaradhatatlan része az elmúlt harmincöt évben készült munkái többségének. Egy mélyebb szinten, mindig az érdekelte, hogy megfigyelje, megértse, beleérezze magát az őt körülvevő emberek, események, élettörténésébe. A ruhátlanság egyszerűsége bonyolult és kifinomult jelrendszerré, nyelvezetté csiszolódott a több mint három évtizedes fotográfusi gyakorlat ideje alatt.
Ha körbenézünk a munkássága keresztmetszetét adó művek sorában, könnyű észrevenni, hogy eszközei között a montázs és a film- illetve színházszerűen megrendezett jelenet mennyire erőteljes eszköze mondanivalójának közlésére. A montázs eredetileg a képzőművészetben a XX. század elejétől alkalmazott technika, amelynek során már meglévő képeket és rajzokat illesztenek, szerkesztenek össze valamilyen új kompozícióba. Később a filmművészetnek vált elengedhetetlen elemévé a vágástechnika (montázs), amellyel korábban készített felvételekből lehet új filmrészleteket előállítani. A fotómontázs két, vagy több elem összemásolása fotótechnikai eszközökkel. Gedeon Péter a digitális technikát, annak szerkesztési lehetőségeit használja montázsai elkészítéséhez.”
Forrás: www.eifert.hu
Fotók: Gedeon Péter kiállítási képei, valamint Olasz Ágnes, Á. Tóth József és Eifert János felvételei a kiállítás-megnyitóról