Mire kell odafigyelnünk a nagy melegben?

Diós Zsolt, már a műsor legelején hangsúlyozta, a megfelelő folyadékfogyasztás kiemelten fontos nem csak nyáron, hiszen testünk körülbelül 75 %-a víz. Nagy hőségben gyorsabban párologtat szervezetünk, fokozottan oda kell figyelni a visszapótlásra. A legegyszerűbb és leggazdaságosabb, ha csapvízzel tesszük ezt meg. Karnyújtásnyira van, környezetvédelmi szempontból is kímélő, hiszen, szemben az ásványvízzel, nem képződik hulladék, miközben eljut hozzánk. Egészségügyi szempontból is kedvező a hatása, ásványianyagban gazdag, nem tartalmaz hozzáadott ízesítőt sem. Anyagi szempontból is megéri a csaphoz menni, hiszen egy köbméter vízért (1000 liter) mindössze 350 forintot fizetünk.
Ha óránként elfogyasztunk egy pohár vizet, már sokat tettünk azért, hogy biztosítsuk a szükséges mennyiséget, ugyanakkor a csapvíz mellett a folyadékbevitel részét képezik a levesek, a lédús gyümölcsök és a zöldségek fogyasztása is,különösen a nagy melegben.
Diós Zsolt
Az alap folyadékszükséglet kiszámítására többféle algoritmus létezik, ám a legegyszerűbb, ha úgy számolunk, hogy 10 kilogrammonként 0,4 liter vízre van szükségünk. Ez egy átlagos 70 kg-os testalkatú ember esetében 2,8 litert jelent. A hőségben nyugodtan fogyaszthatjuk ennek a kétszeresét is akár – tudtuk meg Diós Zsolttól. Dr. Borbáth Györgyi a dupla adag vízzel kapcsolatban elmondta, túlzott hőhatás esetén az erek kitágulnak, vérnyomásunk csökken, szívünk próbálja jobban és gyorsabban elosztani a keringő vért, így tudja hűteni szervezetünket. Ha túlterheljük a szükséges mennyiségnél nagyobb mennyiséggel, az a szívnek is nagyobb munkát okoz. Egy egészséges ember esetében jól lehet, nem okoz problémát, aki azonban például szívbetegséggel küzd, az ő esetében a túl nagy mennyiségű folyadék akár szívelégtelenséget is okozhat. Intenzív fizikai munkátvégzők és aktív sportolók kivételével nyáron a megemelkedett folyadékszükséglet körülbelül 1 liter – fejtette ki álláspontját dr. Borbáth Györgyi.
A doktornő kiemelte továbbá, hogy a nyár csodálatos lehetőségeket rejt, nem kell félnünk a meleg napoktól sem, mindössze néhány óvintézkedés szükséges, hogy maradéktalanul élvezhessük ezt az évszakot. Érdemes a napirendünkön változtatni, sportoljunk korán reggel, s lehetőség szerint még a reggeli órákban intézzük el a bevásárlást. Különösen érvényes ez utóbbi az idősebbek esetében, ők nagyon érzékenyek a hőségre. Délelőtt már igyekezzünk kerülni a kint létet, ha tehetjük, pihenjünk le egy kicsit a déli órákban, majd a késő délutáni órákban kimehetünk ismét.
Dr. Borbáth Györgyi
A keddi Napraforgó magazinban szó esett a hőségben leginkább veszélyeztetett két korcsoportról is, a csecsemőkről és az idősekről. Az anyatejjel táplált csecsemők esetében általában nem kell a dehidratáltságtól tartani, mert az anyatej megfelelő mértékben biztosítja az ellátást. Ugyanakkor, ha nem anyatejes babáról van szó, nagyon oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra nyáron, hiszen ők még nem tudnak jelezni, ha szomjasak. A kiszáradás jelei lehetnek az aluszékonyság, vagy az ezzel épp ellenkező magatartásforma, a nyugtalanság, a pisis pelenka hiánya és a kutacs besüppedése. Az idős emberek is nagyon érzékenyek, hőszabályozásuk már nem működik tökéletesen. Érdemes nekik is tudatosan inni a nap folyamán, óránként fogyasszanak el egy pohár vizet. Dr. Borbáth Györgyi kiemelte, fokozottan figyeljünk oda a nagy melegben embertársainkra, különösen, ha idős emberről van szó. már egy enyhébb kiszáradás is okozhat tudatzavart.
A hőség egyik nagy problémája lehet a napszúrás. Ennek elkerülésére fedjük le fejünket mindig, ha tűző napra megyünk, de legjobb, ha nem tartózkodunk 11 és 14 óra között közvetlen napsugárzás alatt. A napszúrás tünetei a fejfájás, émelygés, szédülés, hidegrázás, súlyosabb esetben akár ájulás is.
Nyáron az öntözések mennyisége is megnövekszik, jó hír, hogy az Alföldvíz Zrt. május elsejétől szeptember végéig 10 százalék locsolási kedvezményt biztosít az ezt igénylőknek. Ehhez nem kell mást tenni, mint egy alkalommal bejelenteni ebbéli szükségletünket az Alföldvíz Zrt-nél.
Ács Helga