A kézműves szakma kiválóságainak pályázatáról

Martonosi János, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kommunikációs munkatársa elmondta, a kézműves szakma teljes körét átfogó pályázati lehetőség értékét elsősorban a szakmai elismeréssel való díjazás adja meg, illetve kiváló megjelenési lehetőség is az alkotók számára.
„2002-ben hirdette meg először a “Magyar Kézműves Remek” című pályázatot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. A célja a kézműves szakma és a kézműves termékek bemutatása, népszerűsítése, a hagyományőrzés erősítése, illetve az ezen a területen alkotó mesterek elismerése. Több kategóriában pályázhatnak a részt vevők: művészeti kézművesség és kézművesség a két fő terület, de ezeken belül különféle kategóriák vannak, mint például gasztronómiai alkotások, dizájn és lakberendezés. Ily’ módon a hagyományos kézműves szakmától is el lehet szakadni. A díjak száma nem meghatározott, több 10 is lehet. A pályázóknak igen komoly előírásoknak kell megfelelni, az 5 oldalas pályázati ív kitöltése alatt bizonyítaniuk kell azt, hogy ennek a szakmának a legmagasabb szintű képviselői. Hódmezővásárhelyen ragyogó kézműves képviselők vannak, Ambrus Sándor fazekasmester például már 10-szer nyerte el ezt a címet.”
Martonosi János
Ambrus Sándor fazekasmester, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöki aranyérmével kitüntetett népi iparművész korábbi pályázati munkáival kapcsolatban elmondta, 2004 és 2015 között indult a „Magyar Kézműves Remek” címért, 10-szer nyerte el azt. „A vásárhelyi régi edények feldolgozásával foglalkoztam mindig, a szakmai zsűri elfogadta a régi vásárhelyi edények mai korra való átültetését tőlem. Mindegyik munkám és eredményem kedves, de az első talán a legemlékezetesebb. Ha az alapok jók, akkor lehet rájuk építkezni. A vásárhelyi kerámia évszázadokkal ezelőtt gazdag anyagot hagyott ránk, táplálkozni tudtam belőle, a pályázatokra a mai kor igényeinek megfelelően nyújtottam be őket.”
Ambrus Sándor
Angyal Frigyesné Erika iparművész, a Hódmezővásárhelyi Városellátó és Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft. hímzőműhelyének csoportvezetője 21 fős csoportjával idén is indul a megmérettetésen. Alkotókörük 2006 óta rendszeresen részt vesz a pályázaton, már első alkalommal elhozták a címet. „Már hónapokkal a határidő előtt készülünk a pályázatra. 22-en vagyunk a műhelyben, ebből a létszámból 18 fő hímző, 3-an pedig tervezők. Idén is valamennyien részt veszünk a munkálatok előkészítésében és kivitelezésében. Eleinte a hagyományos tradicionális vásárhelyi hímzésekkel pályáztunk. Legnagyobb iránymutatóink a vásárlóink, ők egyre inkább igénylik azt, hogy egy adott darab hordható is legyen, így előtérbe kerültek a ruházaton lévő hímzések, illetve a kiegészítőkön megjelenő alkotások, hímzett ékszerek. Mindig az újításokon kell törni a fejünket, nem lehet megállni a hagyományos kézimunkáknál.”
Angyal Frigyesné
A „Magyar Kézműves Remek” című pályázatra augusztus 15-ig lehet jelentkezni, bővebb információ a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarától kérhető.
Ács Helga