Szomszédban a germánok

A régészet napját már negyedik esztendeje szervezik meg az országban. A kezdeményezéshez idén első alkalommal a makói József Attila Múzeum is csatlakozott. – Egy fél éve alkalmazzunk régészt, Szabó Éva személyében, aki most pénteken beavatta a diákokat ebbe az érdekes mesterségbe – nyilatkozta Szikszai Zsuzsanna. Az igazgató kiemelte: nem csupán ismerterjesztő előadást hangzott el, hanem a résztvevők kézügyességére is szükség volt, mivel edényeket készítettek.
A foglalkozás a Szomszédban a germánok nevet kapta. Ez pontosan mire is utal? – ezt is megkérdeztük a múzeumigazgatótól. – A VI. században a Tisza-vidékén élő gepida törzsek mindennapjairól, valamint Móra Ferenc 1928-as kiszombori ásatásáról hallhattak érdekes információkat a gyerekek – tudtuk meg Szikszai Zsuzsannától. Kiderült, hogy ebben a térségben élő gepidák milyen ruhákat viseltek, milyen volt a közösségi életük, milyen fegyvereket használtak és egyáltalán hogyan kerültek ide a mai Makó területére.
– Fontos, hogy megismerjük, kik voltak az elődeink, milyen népcsoportok éltek itt a mi vidékünkön és az sem elhanyagolható szempont, hogy tanuljunk tőlük – sorolta Szikszai Zsuzsanna. Az akkori és a mostani ember számára is szükségesek a használati tárgyak. A tanulók így pénteken a múzeum udvarán egy kicsit visszamentek az időbe, mivel kézzel készítettek edényeket. Igaz, nem agyagból, ahogy a gepidák, hanem gyurmából.
Szabó Aliz
Ottjártunkkor épp a József Attila Gimnázium diákjai kézműveskedtek a skanzenben. Köztük volt Szabó Aliz is, aki angol fakultációra jár és kilencedikes. – Egy ivóedényt csináltam, nem volt egyszerű feladat, de megbirkóztam vele – tudtuk meg tőle. Aliz elmondta: a tanórákon már több dolog is elhangzott a germánokról, gepidákról, de itt a múzeumban számos érdekességet hallott még. Így például azt, hogy 21 olyan koponyát is találtak ebből a korból itt a környéken, melyeken valamilyen torzítást végeztek.
Munkatársunktól. K.