Kötetbe zárt konferencia

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóját a vásárhelyi közgyűjtemény számos rendezvénnyel ünnepelte meg a tavalyi év során. Többek között megszerveztek egy hatalmas, mintegy 20 előadót felvonultató konferenciát is, amelyen a téma szakavatott tudósai adtak elő. A résztvevők az ország minden pontjáról érkeztek, így szinte teljes körképben rajzolódtak ki a forradalom eseményei. A budapesti helyszínek helyett a vidék került középpontba.
Dr. Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője hangsúlyozta, hogy tévedés azt gondolni, hogy forradalmak, sorsfordító események csak a fővárosban történhetnek. Jelen kötet bizonyítja, hogy az ország kisebb-nagyobb települései is tevékenyen kivették részüket a forradalmi megmozdulásokból, illetve bőven kijutott nekik a megtorlásból is:
##audio:3970##
Az intézményvezető írásán túl az Emlékpont két történészének, Nagy Gyöngyinek és Zeman Ferencnek is található cikke a kötetben. Rajtuk kívül a vásárhelyi eseményekre koncentrált még Bálint László és Vincze Gábor történész is.
„A mostani kötet abból a szempontból érdekes, hogy bizonyítja, még most is vannak olyan elemei az 1956-os eseményeknek, amelyek újdonságként kerültek napvilágra. A vásárhelyi történéseket feltáró tanulmányok sem a már ismert részleteket boncolgatják, hanem eddig ismeretlen dolgokra világítanak rá. Így például Gácsi László vagy Erdei László ügyében is említenek olyan tényeket a tanulmányok, amelyek eddig nem voltak ismertek” – fogalmazott Nagy Gyöngyi történész.
Nagy Gyöngyi és Zeman Ferenc
A kiadványt Nagy Gyöngyi és Zeman Ferenc mutatta be a közönségnek. A könyvbemutatón résztvevők mindegyike hazavihetett egy példányt a kötetből.
ÉR.