Ítélet született a nagyfai fogolyzendülés kapcsán indult bűnperben
Felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta a Szegedi Törvényszék a nagyfai idegenrendészeti táborban – még 2015 őszén – kirobbant fogolyzendülés kapcsán megvádolt hét iraki és két szíriai férfit.
Nyolcukra egy évet, kilencedik társukra tizenhét hónap börtönt szabott ki a Tisza-parti város ítélkező testülete. Halmazati büntetésül a hatodrendű vádlott kivételével – aki időközben oltalmazott státust kapott – két évre ki is utasították őket Magyarországról.
A perben egyébiránt egy szerbiai férfit is elítéltek: a korábban embercsempészet miatt elmarasztalt tizedrendű vádlott ugyancsak tizenhét hónapot kapott, neki azonban le is kell ülnie a büntetését. (A döntés ellenére hamarosan szabadulhat, az előzetesben ugyanis néhány nap híján leülte a rá kirótt közel másfél évet.)
Az ítélet csak a szerb férfi esetében emelkedett jogerőre. A többiek, illetve a védőik fellebbezést adtak be.
Éhségsztrájk és randalírozás
A per tárgya a 2015 októberében támadt nagyfai rendbontás volt. Mi is megírtuk, az őrzött szálláshelyen a hónap közepén zúgolódás támadt, miután több, kiutasításra ítélt határsértő egy ideje már hiába várt kitoloncolásra.
A tiltakozás zendülésbe torkollott: nyolc fogvatartott felfeszítette a cellájuk padlójához rögzített emeletes ágyat, majd eltorlaszolta vele az ajtót. Később közölték az őrökkel, addig nem hajlandók enni, amíg nem születik megnyugtató megoldás a helyzetükre.
A hírek szerint elkeseredettségükben a közös öngyilkosság gondolata is felmerült köztük.
A helyszínre küldött rendőrök és a büntetés-végrehajtási intézet vezetői tárgyalni kezdtek a fogvatartottakkal, a csetepaténak azonban gyorsan híre ment a rabok közt, így az intézmény más szektoraiban is hangoskodás, kiabálás kezdődött.
Ezt követően újabb zárkákban forrtak fel az indulatok: egy helyütt két fogvatartott kézzel, illetve székkel kitörte az ablakokat, egy másik cellában pedig összetörték az üvegeket, valamint megrongálták a fűtésrendszert.
A jelentések szerint a kiömlő víz miatt az egész körletet áramtalanítani kellett.
A folyamatos tárgyalások hatására – és részben az eseményektől függetlenül odaérkezett nemzetközi ellenőröknek köszönhetően – az intézetben szép lassan leült a feszültség, este tíz után pedig teljes egészében helyre állt a rend.