Tüntetést szerveznek szegedi egyetemisták a Neptun-rendszer bevezetése ellen

Online petíciót indítottak és tüntetést szerveznek szegedi egyetemisták a Neptun-rendszer bevezetése ellen – írja a DailySzeged című internetes hírportál.
A Neptun egy elektronikus tanulmányi rendszer, kvázi egy online csatorna a diákok és intézmény között. A fiatalok ezen keresztül tudnak kurzusokat és vizsgákat felvenni, itt könyvelik az érdemjegyeket, tanulmányi ügyekben – többek közt – ezen keresztül kommunikálnak a hallgatók egymással és az oktatóikkal, de egy sor más hivatalos ügyet is itt lehet elintézni.
A Tisza-parti intézményben erre a célra jelenleg az ETR felületét használják – ezt kívánják áprilistól lecserélni a Neptunra.
A diákok elsősorban a Neptunnal kapcsolatos – más egyetemekről jelzett – rossz tapasztalatok miatt vonakodnak az új elektronikus platform átvételétől. Félnek, hogy gondok lesznek a rendszer kapacitásával, könnyen lefagyhat, „kidobhatja” a hallgatókat, így lemaradhatnak egy-egy tárgyról vagy vizsgáról.
A Neptun sok diáknak került már tárgyaiba, féléveibe, azt pedig semmiképpen sem szeretnénk, hogy valakinek ezen múljanak a tanulmányai – nyilatkozta a szegedi portálnak a Neptun elleni aláírásgyűjtést kezdeményező Lopusni Zoltán. Hozzátette, az áprilisra tervezett átállás már csak a dátum miatt is különösen problémás, lévén pont ez idő tájt kezdődik a vizsgaidőszak. Az egyetemi polgároknak alig lesz idejük megismerni, megtanulni az új rendszer logikáját.
A híroldal beszámolója szerint egyébiránt az ETR támogatottsága hamarosan lejár – ezért kell lecserélni azt. Érdekesség, hogy a magyar felsőoktatási intézmények közül már csak itt Szegeden használják.
A hivatalos tájékoztatók szerint mindent átvezetnek majd az új rendszerbe: megmaradnak a belépéshez használt úgynevezett EHA-kódok és jelszavak, de a kísérő platformok a Coospace és a Modulo is. (Igaz a háromhetes átállás alatt ez utóbbi egy rövid ideig szünetelni fog.)
Mindent megteszünk azért, hogy ezek ne történjenek meg. A lefagyással kapcsolatban és a felhasználás erősségének szabályozása érdekében az ETR használata során megszokott lépcsőzetes- és rangsoros kurzusfelvételt például ugyanúgy fogjuk használni, mint korábban – nyilatkozta Szakál Péter, az SZTE oktatási igazgatója a lapnak még korábban.
Szavai szerint bár készülnek különböző oktatóvideókkal, mindazonáltal a váltás korántsem lesz annyira radikális, mint azt sokan gondolják. Mint fogalmazott, olyan lesz, mint amikor a Facebook megváltoztatja a felületét.
(Borítókép: illusztráció; forrás: U-Szeged.hu)