Díszes huszárruhák sorakoztak fel

Szalóki András hagyományőrző huszár őrnagy, valamint az egyesület tagja nyitotta meg a kiállítást, amit az Aranykalász Népdalkörrel közös éneklés színesített. A bemutató megrendezése egy hirtelen ötletből fakadt. Felvettek egy új tagot, aki egy olyan szabót keresett, aki gyönyörűen meg tudja varrni az egyesületben jelenlévők ruháját. Először nem jártak sikerrel, majd egy veszprémi mestert találtak, akihez ellátogatva meglepődve látták, hogy két szintet is kitesznek a huszárruhák, gyalogosruhák és tüzérruhák. A rátalálásnak köszönhetően új viseletet kaptak a tagok, illetve most Vásárhelyen is megismerhetik az érdeklődők, akár Kossuth Lajos díszatilláját. Érdemes tudni a Méretes Szabó Kft.-ről – akik ezeket a ruhákat készítették –, hogy ők varrják a Magyar Honvédség egyenruháját is.
A huszárruhák és katonaruhák ebben az időszakban, tehát március 15-i nemzeti ünnepünkhöz közeledve, nagy érdeklődésnek örvendenek, így több helyszínen is tartanak hasonló kiállításokat. Jelen tárlatot március 17-ig tekintheti meg bárki a BFMK nyitvatartási idejében.
A ’48 és az előtti huszárruhák, gyalogosruhák indítják a sorban a kiállított darabokat, amit Kossuth Lajos atillájának másolata követ.
A Batthyány-kormánynak 12 huszárezrede volt, amit a lovasság tett ki, de ez kevés volt, ezért még hatot létrehoztak. Így a 13. jász-kun huszárezred ruhája is megjelenhet ezen a kiállításon. De amiért érdekes ez a viselet, és ami miatt Vásárhelyhez is kötődik, hogy Rózsa Sándor, aki Szeged környékén állt csikósnak, ebben a huszárezredben szolgált század magával. Róla azt érdemes tudni, hogy felbukkanásával nyert igazi értelmet a „betyárbecsület” szó. Valódi igazságosztó volt – nemcsak a nép, de a többi haramia között is. A korabeli források szerint csakis a gazdagoktól vett el, másokkal bőkezűen bánt: elismerését szívesen fejezte ki jutalmazással.
Tovább folytatva a felsorakozott egyenruhák ismertetését, az 1800-as évek végi szürke honvéd huszárruhák következtek, ami nagyapáink, dédapáink egyenruhája volt, amit az első világháborúban viseltek. Illetve megjelent még a kiállított darabok között néhány férfiak részére szánt bocskai és attila, illetve hölgyeknek való bocskai ruha is.
„A célunk az volt ezzel a kiállítással, hogy lássák az emberek, hogy voltak huszárok meg katonák innen is, az első világháborúban. Három ezred szolgált akkor, a Császári és Királyi Gyalogezred, akiknek székhelye Szeged volt, az 5. Honvéd Ezred, illetve a 3. Honvéd Huszár Ezred. Az időpont kapcsán pedig úgy gondoltuk, az emberek március 15-én és ahhoz közeledve, sokkal fogékonyabbak lehetnek egy ilyen bemutatóra” – mondta el Szalóki András hagyományőrző huszár őrnagy. A nemzeti ünnep kapcsán több programot is szervez majd a Hagyományőrző Pálffy Huszár Egyesület, melyről bővebben a galériában szereplő plakátról tájékozódhat.
RV