Zombor Héphaisztosza

Egykoron több kovács is dolgozott Kiszomboron, de mára csak Kőszegi Zoltán űzi ezt az egykoron oly fontos mesterséget – derült ki pénteken a helyi Ady Endre Művelődési Házban. Ugyanis a férfi munkáiból nyílt kiállításon erre is kitért köszöntőjében Süliné Rácz Emőke. A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör egyik alapítótagja néhány érdekességet külön is kiemelt a bemutatott tárgyak közül. Így például azt a vonatütközőt, mely mára már virágtartóként funkcionál és azt a kis harangocskát is, melyet egykoron a kis Zoltán még diákként mindig megcsodált az iskolában és most felújítva gazdagítja a tárlatot.
– Eredetileg villanyszerelő vagyok, de az valahogy sohasem vonzott, aztán egy darabig fuvarozással kerestem meg a kenyérre valót, a vassal való foglalkozás azonban annál jobban érdekelt, de el kellett telnie ahhoz ötven évnek, hogy magyar és osztrák mestertől végre kitanulhattam a kovácsságot – tudtuk meg Kőszegi Zoltántól. Számára teljesen felemelő érzés, hogy a keze alatt az izzó vasból míves kerítés vagy ajtóvasalat alakul ki.
A fémek már gyermekként is foglalkoztatták. – Elsősorban a fegyverek, s azon belül is azok, melyeket a középkori csatákban használtak – folytatta a kovács. Nem csupán gyűjti a régi kardokat, bárdokat, hanem ezek mintául szolgálnak számára ahhoz, hogy el is készítse ezeket a fegyvereket. A kiállításra is hozott belőlük néhányat.
A görög mitológiában Héphaisztosz volt az olümposzi istenek kovácsa, akinek két legfontosabb szerszáma a kalapács éa az üllő volt. Kőszegi Zoltán műhelyében is ez a két elengedhetetlen kellék áll a középpontban, az üllője például egy méteres és kiváló német minőség. Süliné Rácz Emőke azt is elárulta, hogy Zoltán birodalmába lépve csak bámul az ember, hiszen szokatlanul nagy gondossággal kezeli az eszközeit, minden visszakerül azonnal a helyére, mikor épp nincs rá szüksége.
Munkatársunktól. K.