Orosházára költözött a Kodolányi János Főiskola
Február 1-jével Székesfehérvárról Orosházára tette át székhelyét a Kodolányi János Főiskola – jelentette be Szabó Péter rektor a Békés megyei városban tartott sajtótájékoztatóján.
Elhangzott, három éve kezdődtek meg a tárgyalások a költözésről. Döntésükben döntő szerepet játszott, hogy a főiskola tudományos közössége így hosszú távon részt vehet a kistérségi területfejlesztésben.
Az intézményvezető közlése szerint a közeljövőben két új szakot is elindítanak: egy közösségfejlesztő és egy informatikai képzést. Utóbbit, országosan egyedülálló módon, a területen jártas vállalatokkal közösen tervezik megvalósítani. Az MTI erre vonatkozó kérdésére Szabó Péter kifejtette: a vállalatok – a főiskola szakembereivel közösen – részt vettek a tananyagfejlesztésben, gyakorlati programok vezetőiként pedig az oktatásban is szerepük lesz.A távolabbi tervek szerint a cégeknél kihelyezett tanszékek is létrejöhetnek.
Erre van már példa a főiskola életében, a humánerőforrás-szervezésben jártas Nexxon Zrt.-vel közösen van kihelyezett vállalati tanszékük – jegyezte meg a rektor.
Elhangzott, nappali munkarendben már ez év őszétől meghirdetik a képzéseket. A tagozat háromszáz hallgatóval működhet optimálisan. Szabó Péter beszámolója szerint a megfelelő létszám elérése érdekében már most beindítanak néhány közös programot nyolc-tíz helyi középiskolával.
Simonka György a térség országgyűlési képviselője mindehhez még hozzátette, az informatika területén hatvanezer betöltetlen álláshely van, ám elsődleges céljuk – ezt célozták meg a Calendula Tervben -, hogy a helyi fiataloknak helyben biztosítsanak boldogulási lehetőséget; ezért is szabták feltételül a partnercégeknek, hogy a hallgatók legalább felét minimum öt évig Orosházán kell foglalkoztatniuk.
A honatya mindezeken felül még megjegyezte: Békés megye népessége évente négyezer fővel csökken, márpedig a népességfogyást mindenképp meg akarják állítani. A konkrét tervekről szólva Simonka elmondta: szeretné, ha a vállalatok számára inkubátorházakat, informatikai fejlesztési zónát tudnának létrehozni, emellett szeretnének indítani egy tudományos-technológiai kart, ahol nanotechnológián alapuló, funkcionális élelmiszergyártásba tudnának bekapcsolódni.
Dávid Zoltán Orosháza polgármestere a fentieket azzal egészítette ki, hogy miután a főiskolán nincsenek államilag finanszírozott helyek, a város a legutóbbi képviselő-testületi ülésen megszavazott egy húszmillió forintos ösztöndíjprogramot, emellett 15 évre bérbe adnak az intézménynek egy ingatlant a belvárosban, ahol a nappali tagozatos képzést működtethetik.
A Kodolányi János Főiskola idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját, összesen 2500-an tanulnak az intézmény budapesti, székesfehérvári és orosházi kampuszain.