Lélek az agyagban

Reqiuem egy téglagyárért címmel rendeztek kiállítást Dömötör Mihály fotóművész, régi vásárhelyi téglákat és az egykori gyár felszereléseit megörökítő képeiből a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumban.
A hétfő esti tárlatmegnyitón elsőként Miklós Péter, a közgyűjtemény vezetője köszöntötte a megjelenteket. Beszédében a témaválasztás kapcsán elmondta, a tégla és a kő fontos szimbóluma a közösség összetartásának, amely ha pusztulni kezd, az a spirituális határok változását is magával hozza.
A folytatásban Simon Ferenc, a Bethlen Gábor Református Gimnázium tanára tartott előadást a kiállítás közönségének. Az irodalmár a képekhez köthető gondolatok mentén mutatta be az alkotás folyamatának teremtő lényegét. Szavai szerint az agyagból, azaz a földből – az ember tevékenysége és a tűz energiája révén – készül a tégla, amely már építőelem, építő, azaz épebbé, egészebbé és egészségesebbé tevő anyag. Mint mondta, a folyamat során lelke lesz annak a tárgynak, amelyből ,,otthon vagy templom emelkedhet”.
Elhangzott, a fotós megörökít, azaz az örökkévalóságnak adja át a pillanatot, azt az állapotot, amelyben az egykor működött téglagyár ma található és amely a természet és az ember révén folyamatosan változik.
Szembe kell néznünk saját létezésünkkel, hiszen saját létünk forog kockán – figyelmeztetett Simon Ferenc, egyúttal hozzátette, ha nem értjük meg saját életünk értelmét, nem leszünk képesek kitölteni létezésünket.
Úgy vélte, mindezen gondolatok köszönnek vissza Dömötör Mihály, az egykori hódmezővásárhelyi téglagyár elmúlását rögzítő fekete-fehér felvételein.
(A kiállítás márciusig lesz látható az Emlékpont galériájában.)