Oroszlán élt e vidéken

A 47-es főút négynyomúsítása során nyitott homokbányák területén, Hódmezővásárhely–Kopáncsnál az Olasz-tanya közelében egy késő rézkori település maradványai kerültek feltárásra. A település objektumaiból nagy mennyiségű – 8800 darab – állatcsont került feldolgozásra – tudósít a Magyar Nemzeti Múzeum.
Az egyik gödörkomplexum anyagából egy ritka faj maradványát sikerült azonosítani: egy oroszlán (Panthera leo) bal oldali sarokcsontja került elő, ami nagy valószínűséggel perzsa oroszlánalfajként határozható meg.
Ez a nagyragadozó hazánk területén a neolitikum végén és a rézkorban jelent meg, amikor is a klímaváltozás eredményeként új vadfauna-hullámérkezett a Kárpát-medencébe. Ekkor egyes fajok elterjedési területüket megnövelve nagyobb számban jelentek meg hazánk területén és új fajok is elérték a Kárpát-medencét. Az oroszlán elterjedési terültének legnyugatibb határát érhette itt el. Őskori lelőhelyekről, ezzel a lelettel együtt is, eddig összesen néhány előfordulási helye vált ismertté ennek a nagyragadozónak Magyarországról – írja az mnm.hu