Emléktáblát kaptak Przemy¶l vásárhelyi hősei Lengyelországban
Felavatták az első világháborús 5. honvéd gyalogezred magyar katonáinak emléktábláját a lengyelországi Przemy¶l erődrendszerhez tartozó Borek erődnél pénteken – tájékoztatta a hódmezővásárhelyi önkormányzat az MTI-t.
A hódmezővásárhelyi katonák törzsalakulatának számító 5. (szegedi) honvéd gyalogezred az elsők között vonult a háborúba; kezdetben a szerbiai hadszíntérre.
Később az orosz fronton kitört harcok miatt haderő-átcsoportosításra volt szükség, így 1914 augusztusában átirányították az ezrededet a keletre.
Az egyenruhások többek között a lengyelországi Przemy¶l erődrendszer védelmét kapták feladatul. 1914. szeptember 16. és 1915. március 22. között az 5. honvéd gyalogezred katonái 160 napig harcoltak az ellenséges túlerő szorításában. A Hódmezővásárhelyről, Szegedről és környékükről besorozott honvédek 1914. december 15. és 18. között sikeres kitörést hajtottak végre Cisowa és Bircza között. A Paportenka magaslaton 1914. december 16-án aratott győzelmük az ezred emléknapjává vált.
A Szegedi Napló 1919-ben megjelent tudósítása szerint a Nagy Háború során a gyalogezred 8754 katonája járta meg a harctereket, közülük 185 tiszt és 972 honvéd esett el vagy tűnt el örökre.
A hódmezővásárhelyi és a szegedi önkormányzat közös emléktábláját Grezsa István, a Miniszterelnökség határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa avatta fel. Beszédében úgy fogalmazott, a katonák küzdelme és hősi halála nem volt hiábavaló, hisz ma is itt vagyunk; lengyelként és magyarként maradtunk meg Közép-Európában, soha nem feledve évezredes barátságunkat”.
A politikus hangsúlyozta, száz évvel az első világháború, majd az azt követő országcsonkítás után egyre erősödő nemzetként élünk Közép-Európában, történelmi kiegyezésben a visegrádi országokkal.
Emelt fővel, büszkén tekinthetünk az európai jövőbe, ahol a töretlen és megbonthatatlan lengyel-magyar barátságnak kulcsszerep jut kontinensünkön – mondta a vásárhelyi politikus.
Körmendy Adrienne Magyarország krakkói főkonzulja az ünnepségen mindehhez még hozzátette, a lengyelek mindig is megőrizték az itt harcoló magyar katonák emlékét, abban a korszakban is, amikor ezt hivatalosan tiltották.