Az egyenlőségért folytatott lépéseket nem tartom egyenlőnek a férfigyűlölettel. – Beszélgetés Tandi Flóra énekessel

Tandi Flóra neve sokaknak ismerősen cseng. Igen, ő az a bájos megjelenésű fiatal nő, aki nem csak egy kiváló hangú énekes, hanem egy olyan személy, aki az utóbbi időben a nők védelme érdekében is megszólal. Örömmel tölt el, hogy interjút készíthettem vele, hiszen nagyszerű értékekkel bíró, tudatos, felelősségvállaló nő válaszait tárhatom most az olvasók elé.
Hogyan lettél a nők elleni erőszak felszámolásának hangja?
Énekesként kötelességemnek érzem, hogy amilyen eszközzel én tudom, ez pedig a zene, ráirányítsam a figyelmet egyes társadalmi problémákra. Az első lemezemen, a Premieren egy dal a mellrák elleni küzdelemről, az önvizsgálat fontosságáról szólt. Amikor pedig elkezdtünk dolgozni a második lemez anyagán, amely jövő tavasszal jelenik meg, sokat gondolkoztam, vajon mi legyen ennek az albumnak a zászlajára tűzve. És bár személyesen ebben a témában nem vagyok érintett, maga a partnerkapcsolati erőszak jelenléte úgy érzem, több figyelmet érdemel. Megkérdeztem mentoromat, Miklósa Erikát, odaáll-e mellém egy ilyen kezdeményezésben, lemezre énekelünk-e egy újabb duettet egy ilyen kényes témában. Habozás nélkül igent mondott. Majd felkerestem a Magyar Nők Szövetsége civil szervezetet, akik tárt karokkal fogadták az ötleteimet.
Mi az, amivel segíteni tudsz a bajba jutott nőknek?
Csodákra én sem vagyok képes, de úgy vélem, ha a videoklip megnézése után egyes érintettekben felébred, vagy éppen megerősödik az elhatározás, hogy kilépjen egy ilyen kapcsolatból, ha bátorságot merít, hogy segítséget kérjen, már megérte belefogni egy ilyen jellegű kampányba. Azokban pedig, akik személyesen nem élnek át ilyesmit, remélem, gondolatébresztőként szolgál, és a klip végén megjelenő rövid statisztika megdöbbentő adatai okán körülnéz a saját ismeretségi körében, vajon szenvedhet-e bárki hasonló traumatizáló kapcsolatban? Tud-e segítséget nyújtani?
Te mit gondolsz, hogy mit jelent napjainkban nőnek lenni?
Jogászként mindig is érdekeltek az emberi jogok, a nők jogai különösen. Így én az egyenlőségért folytatott lépéseket nem tartom egyenlőnek a férfigyűlölettel. Egy nő szeresse és tisztelje a másik nem képviselőjét, ugyanakkor szeressen nőnek lenni, és tisztelje saját magát. Magam is szeretnék egy nap jó feleség, jó anya lenni, és közben a hivatásomat sem feladni, hiszen ez is hozzátartozik számomra a boldog és kiegyensúlyozott élethez. Ezzel együtt fontosnak tartom a figyelmet a nemi esélyegyenlőtlenséggel, a nők elleni erőszakkal szembeni harcra fordítani.
A zenei vonalon elismert teljesítményt nyújtasz. Hogyan találkoztál először a zenével?
Olyan családban nőttem fel, ahol mindig is fontos volt a zenei nevelés. Hat évesen írattak be a szüleim zeneiskolába. Zongorázni kezdtem, szolfézst és zeneirodalmat tanultam, majd a gimnáziumi évek alatt magánének szakra váltottam. Kiskoromban azt hittem, csak a klasszikus zene létezik, majd általános iskolában, 9-10 éves koromban egy nap megismertem a Backstreet Boys zenéjét. Ekkor nyílt ki számomra a popzene ajtaja. Mondhatom, hogy majdnem minden műfajnak rajongója voltam egy ideig, főleg a rocker korszakom volt markáns. Aztán megismertem azt a francia, illetve frankofón zenei világot, amelyben végül megtaláltam magam.
Kinek a munkássága példaértékű a számodra?
Celine Dion és Lara Fabian két olyan világsztár, akik zenei teljesítményükkel, és emberi oldalukkal is példaértékűek számomra. Larával személyesen is találkoztam, és a menedzsmentjével elkezdtünk beszélgetni egy jövőbeli közös projektről.
Mi az, amit megtanított neked ez a zenei pálya?
Arra mindenképpen, hogy ha jó hangod van, az nem elég. El kell tudnod adni magad, kell egy olyan egységes arculat, ami kifejezi a zenét és a személyiséget. A tehetség mellé egyéniségre van szükség, előadói készségre. Nagyon sokat kell dolgozni, és nem csak a hangi kvalitáson, a szakmai fejlődésen, hanem marketingen, menedzsmenten, személyes márkaépítésen, szervezési feladatokon. Nem minden előadóval foglalkozik személyes ügynökség. Én is minimális segítséggel, magam szervezek mindent, ami körülöttem felépül. Azzal tisztában vagyok, hogy ezt a végtelenségig nem lehet egy személyben csinálni, de az biztos, hogy befektetett munka nélkül a gyümölcs sem érik meg.
Egyik interjúban azt mondtad, hogy Miklósa Erikát nem csak mentorodnak, de barátodnak is tekinted. Milyen gyakran találkoztok?
Erikával mondhatom, hogy családként tekintünk egymásra és egymás családjára. Az eltelt idő alatt beigazolódott, hogy sokkal több közös van bennünk, mint azt gondoltuk valaha is. Igyekszünk rendszeresen időt szakítani egymásra, így ha közös programon vagyunk, én nem a világhírű koloratúr szopránnal beszélgetek szakmáról, hanem „EriAnyuval” a mindennapok dolgairól.
Hiszem, hogy mindenki egyszerre tanár és diák. Mi az, amit Te adsz Erikának a találkozásaitok, beszélgetéseitek során?
Ezen a kérdésen elmosolyodtam. Erre igazán ő tudna válaszolni, de azt nagyon becsülöm benne, hogy nem csak ő tart tükröt nekem, hanem tőlem is elfogadja ugyanezt.
Mivel telnek a napjaid így 2016 év végén?
Sajnos a francia Eurovíziós nevezésről idén lemaradtam egyéb teendők miatt, úgyhogy a nők elleni erőszakkal foglalkozó „Rohanj, vissza se nézz” kampányon dolgozunk továbbra is, valamint lesz egy jótékonysági nagykoncert Szegeden a Szegedi Nemzeti Színház Kisszínházban december 12-én. Erre a koncertre sűrűsödött be a próbaidőszak a következő napokra. Az ünnepeket a családdal töltöm, az új évet pedig a készülő lemez befejezésével indítjuk majd.
Mik a terveid a jövőre nézve?
Az új lemez, mely a Flow címet kapta, egy igazán nemzetközi anyag. Magyar, francia, olasz alkotótársakkal dolgoztunk, dolgozunk rajta, és nem titkolt célom, hogy szeretném bemutatni nemzetközi színtéren is. Különlegessége, hogy mint a cím is mutatja (magyarul áramlatot jelent), a dalok között nem lesz szünet, egy-egy zenei motívum vezeti majd át a dalokat egymásba. Az egész lemez egy változatos zenei hullámzás lesz.
Melyik az a zenei album, amit akkor hallgatsz, ha fel akarod pörgetni magad?
Amíg a színpadon a lassú, lírai, drámai oldalam dominál, úgy a mindennapokban egy nagyon pörgős, vidám lány vagyok. Zenét leginkább a kocsiban hallgatok, saját magam által összeállított válogatásokat. A már említett Backstreet Boystól a The One például egy autós himnuszom. A rádiót alig kapcsolom be, nem is nagyon vagyok naprakész a most menő slágerekkel, amivel a környezetem is gyakran viccelődik.
Milyen élmények vannak kitűzve a bakancslistádon?
Énekelni Lara Fabiannal. Enni egy croissant-t a Tiffany’s kirakata előtt New Yorkban egy napfényes délelőttön. Fellépni a The State Kremlin Palace-ban. A nővéremmel végigsétálni egy zarándokutat. Ilyesmik.
Mi a mottód az élethez, amit szívesen továbbadnál másoknak is?
Amit a sok motiváló idézet közül választanék, amiket olvastam és befészkelték magukat a fejembe, az a célokkal, a tervekkel kapcsolatos: Nem kell nagyszerűnek lenned, hogy belekezdj. De el kell kezdened, hogy nagyszerűvé válj.
Köszönöm az interjút. Sok sikert kívánok a bakancslista örömteli megéléséhez, és a tervek megvalósulásához!
Címkék:
interjú