Az emlékezést segíti a Büszkeségpont

A községből és a tágabb szomszédságból érkező hallgatóságának röviden így foglalta összea forradalom után történteket a házelnök: „1956 végére vérbe fojtották a magyar forradalmat, megszűntek a harcok a magyar szabadságharcosok és a túlerőben lévő idegen elnyomók között, ám ugyanekkor megkezdődött egy hasonlóan ádáz, de évtizedekig tartó küzdelem a nemzeti emlékezés és büszkeség erői, valamint a magyarságot felejtésre és megaláztatásra ítélni akaró erők között. Ez utóbbiak részéről a küzdelem legfontosabb célja a magyar önazonosság szétzilálása volt, a magyar emlékezet átírása, és az értéktudat megváltoztatása – mondta el Dr. Kövér László.
Az ’56-os eseményeket követő évek összefoglalása után kiemelte, hogy „… üzenetértéke van annak, hogy ma éppen itt, az önmegváltásban, a redemptioban sikeres történelmi példát nyújtó jászok és kunok földjén, Szankon nyithatjuk meg az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emlékezetét éltető Büszkeségpont kapuit.A szanki Büszkeségpont – hasonlóan az ország többi valós és jelképes büszkeségpontjához – azt üzeni, hogy a magyar emlékezet erősebb, mint azok, akik fel akarták számolni. Azt üzeni, hogy mi, mai magyarok az önbecsülésünk, összetartozásunk és munka-áldozatunk segítségével megválthatjuk XXI. századi szabadságunkat és méltóságunkat, reményt és esélyt nyújtva ezáltal gyermekeinknek, unokáinknak, elégtételt adva szüleinknek és nagyszüleinknek.”
A Bács-Kiskun megyei község az elmúlt évek alatt számos olyan értékes alkotással gazdagította köztereit, amely az emlékezést is segítve őrzi közös múltunkat, ám a Büszkeségpontépülete és a benne látható kiállítás nem csak méretei miatt emelkedik ki közülük.A ház előtti hirdetőoszlopok, az áldozatok nevei falra festve, az épületben lévő Csepel teherautó, a kihallgató szoba szinte tapinthatóvá teszi a kort azok előtt is, akik akkor még talán nem is éltek.
„Minden korosztálynak szól a szanki ’56-os Büszkeségpont” – mondta el többek között Patkós Zsolt polgármester, amit könnyen fel lehet ismerni a szanki főutcán haladva az épület sarkánál álló, földbe fúródott hatalmas fekete csillagról és a korabeli hirdetésekkel tarkított oszlopokról. Csoportok bejelentkezését a helyi Művelődési Ház fogadja.
Forrás: Bozóki Szilvia sajtóreferens
Fotó: Kovács Imre