Ismét az államé a mezőhegyesi ménes

Az állam több mint 2 milliárd forintért megvásárolta a mezőhegyesi ménesbirtokot 2004 óta működtető cégeket, s Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok néven üzemelteti tovább. A Békés megyei kisvárosban óriási múltra tekint vissza a lótenyésztés, hiszen 1784-ben alapították az erre a célra létrehozott birtokot. A II. világháborút követően az állam lett a gazdája a Mezőhegyes nevével összeforrt vállalkozásnak, de tizenkét esztendővel ezelőtt privatizálták. Most azonban a kormánynak köszönhetően újból állami lett. Erről, valamint közeli és távlati tervekről kedden a helyszínen, vagyis a ménesbirtokhoz tartozó Nónius Hotelben tájékoztatta a sajtó jelenlévő képviselőit Lázár János miniszter, Farkas Sándor kormánybiztos és Mitykó Zsolt mezőhegyesi polgármester.
– Nem azért vásároltuk vissza, hogy elsorvasszuk, hanem Európa tíz legjobb mezőgazdasági vállalkozása közé akarjuk emelni a mezőhegyesi ménesbirtokot – fejtette ki Lázár János. A miniszter hozzátette: ennek érdekében 1 milliárd forintot adnak a minél gyorsabb elinduláshoz, amit kétszeri alkalommal 5-5 milliárd követ, melyből fejlesztéseket hajthatnak végbe. A Békés megyei városban nem csupán az állattartást és növénytermesztést akarják erősíteni, hanem olyan mintagazdaságot is kialakítanak, mely a hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel együttműködve a szakképzés egyik legszínvonalasabb helyszínévé teheti Mezőhegyest. Ennek a részleteit Lázár Jánostól itt hallja:
##audio:3384##
– Ha nincs ménesbirtok, akkor Mezőhegyes sincs, hiszen több mint 230 esztendeje ennek a vállalkozásnak köszönhetően épült meg szinte a semmiből a település – vette át a szót Mitykó Zsolt. A polgármester szerint történelmi pillanat az, hogy az állam lett ismét a gazdája a birtoknak. – Szinte nincs olyan család nálunk, amely valamilyen szállal ne kötődne hozzá, ezért is külön öröm a számomra: az új tulajdonos minden dolgozónak, vagyis közel 400 főnek felajánlotta, hogy továbbra is alkalmazza őket – sorolta Mitykó Zsolt.
Farkas Sándort nevezték ki a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok újjászervezésének koordinálásáért felelős kormánybiztosának. – A gazdálkodás és az oktatás mellett az is kiemelkedően fontos szempont, hogy 32 műemlék is megtalálható ezen a hatalmas területen, aminek a felújítása rengetegbe kerül, de ez is elengedhetetlen – tájékoztatott a kormánybiztos. Farkas Sándor ezzel arra utalt, hogy csak a térségre jellemző gazdálkodási formát csak úgy lehet bemutatni, ha megfelelő környezetbe helyezik. – Olyan szerepet kell kapjon Mezőhegyes a turizmus, illetve az országimage terén, mint mondjuk Ópusztaszer, vagyis legalább egyszer mindenkinek el kell jönnie, hogy megnézze – mondta végül a politikus.
Munkatársunktól. K.