Új, korszakalkotó antibiotikum kifejlesztésén dolgoznak szegedi kutatók

Új antibiotikum kifejlesztésén dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központjának kutatói – derült ki az SZTE közkapcsolati igazgatóságának egy hétfői közleményéből. A tájékoztató szerint az antibiotikum-rezisztenciára próbálnak megoldást találni.
Emlékzetetnek, napjainkban a baktériumok egyre ellenállóbbak az antibiotikumokkal szemben, minek után a bakteriális betegségek kezelése egyre nehezebb. Szakértők szerint a probléma csak súlysobodik. Egyes becslések szerint 2050-re az antibiotikum-rezisztencia az egyik vezető halál ok lehet. Ezért is fontos tenni ellene.
A szegedi progrjekt két lépcsőből áll. Kutatók egy csoportja a rezisztencia okait és útját tanulmányozza (rezisztens baktériumtörzseket hoznak létre, majd megvizsgálják, hogy az antibiotikum kombinációk milyen hatással vannak a rezisztenciára), míg a másik csapat az így kapott eredmények alapján olyan antimikrobiális anyagokat állít elő, melyek megpróbálják „becsapni” a baktériumok védekező rendszereit és kivédik rezisztenciát.
A kutatóteameket Pál Csaba, Papp Balázs és Kondorosi Éva, valamint Martinek Tamás, Fülöp Ferenc, Tóth Gábor és Földesi Imre alkotja.
A szegedi egyetem munkatársainak kutatási stratégiája a rendszerbiológia és a szintetikus kémia-biológia eszköztárán alapszik, amely módszertant alakít ki arra, hogy minőségileg is új hatóanyag-molekulákat tudjanak kifejleszteni. A kutatás eredményeképpen olyan kombinációs terápiákat dolgoznak ki a szegedi kutatók, amelyek több molekula egyidejű alkalmazásán alapulva a meglévő antibiotikumokat is újra hatékonnyá teheti – olvasható a beszámolóban.
A programban a tudományos utánpótlás nevelése is fontos szerepet kap: a tervek szerint huszonhét fiatal kap, majd lehetőséget arra, hogy a kutatási témához köthető értekezéssel fokozatot szerezzen.
A projekt valamivel több mint 815 millió forint – uniós és hazai – forrásból valósul meg.