Návayról, terroristákról a Hagymaházban

Igen érdekes témát, vagyis Návay Lajos halála utáni életét mutatta be kedden előadásában a makói Hagymaházban Forgó Géza történész. Ezt nem szó szerinti életnek kellett venni, hanem a szakember arról beszélt, hogy a meggyilkolt politikusnak elsőként 1935-ben, majd 2016-ban miért állítottak, illetve miért fognak pár nap múlva szobrot állítani Makón. – Návayt a halála után a Horthy korban Tisza Istvánnal együtt a legnevesebb mártírnak tartották, Návay Lajos nem csupán olyan magas politikai titulosokkal rendelkezett, mint a Országgyűlés elnöke, megyei alispán, hanem nagy tekintélye is volt, s nem csak kormánypárti, hanem ellenzéki oldalról is – fejtette ki a történész.
A földeáki születésű Návaynak a Parlamentben emléktáblája, meggyilkolásának helyszínén, Kiskunfélegyházán emlékoszlopa van, s pár nap múlva már a makói városháza előtt is újból állni fog az emlékműve. Forgó Géza egy legendát is említett – amit se bizonyítani, se cáfolni nem tudnak – ezért is legenda: vagyis az 1945-ben ledöntött szoborcsoport főalakját, a bronz Návayt beolvasztották és a szovjet hősi emlékmű elkészítéséhez használtak fel. Arról is kérdeztük a történészt, miszerint mennyire vannak tisztában a makóiak Návay személyéről, illetve hogyan játszik ebben szerepet a média, a következőt válaszolta, melyet tőle itt hallhat:
##audio:3319##
A másik előadó, Urbancsok Zsolt főlevéltáros egy hatalmas dobozt tartva érkezett meg a Hagymaházba. Kilenc kötetből álló peranyagot hozott magával, melyet csak úgy lehetett fellapozni, ha védőkesztyűt húzott az érdeklődő. – Ezeknek a pódiumbeszélgetéseknek az a szerepe, hogy egy kicsit más oldalról is megközelítsük Návayt, illetve a felavatandó szobrát, én a politikust meggyilkolók perével ismertettem meg a jelenlévőket – tudtuk meg a főlevéltárostól. A Návayt kivégzők, magukat terroristáknak nevezők pere 1919-ben kezdődött és 1921-ben ért véget. – Már magának a peranyagnak is külön története van, előbb a Szegedi Levéltárban őrizték, majd felkerült Budapestre, a Párttörténeti Intézet archívumába, erre is kitértem, illetve magának a dokumentumoknak a konzerválására is – sorolta Urbancsok Zsolt.
– Cserzy Mihály vezette terrorkülönítmény pere már a Tanácsköztársaság idején megkezdődött, a sok tárgyalás dokumentumát átnézve bepillantást nyerhetünk a kommün mindennapjaiba Makón, Hódmezővásárhelyen és Szentesen, ezt láthatták most kedden a pódiumbeszélgetésen résztvevők is – folytatta Urbancsok Zsolt. Maga a kézzel fogható történelem, vagyis a Návay-gyilkosság peranyaga azért is kiemelkedő, mert eddig még a kutatók is csak számos engedély beszerzése után pillanthattak bele, most pedig nyilvánossá vált. Így kerülhetett erre a rövid időre Makóra is.
Munkatársunktól. K.