Áder: hősökké váltak a szegedi diákok 1956-ban
Nem születtek forradalmároknak, mégis hősökké váltak a szegedi diákok 1956-ban – jelentette ki Áder János köztársasági elnök a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége megalakulásának hatvanadik évfordulóján rendezett vasárnapi ünnepségen.
Az államfő a Szegedi Tudományegyetem ünnepi szenátusi ülésén tartott beszédében úgy fogalmazott, 1956 októberében a szegedi hallgatók eleinte csak az oktatás problémáiról akartak szólni, jobb, színvonalasabb képzést, szabad nyelvválasztást követeltek, az ideológiai oktatás visszaszorítását szerették volna elérni, ám amikor végre ki merték mondani, hogy mi a baj az egyetemeken, már nem volt megállás, világossá vált, hogy az egész rendszert meg kell változtatni.
Forrás: MTI/Rosta Tibor
Emlékeztetett, a csongrádi megyeszékhely diákjai először csak arról szóltak, hogy a kötelező orosz helyett más nyelvet tanulnának. Később a kötelező nyelvvel együtt ,,szívesen kitessékelték volna az ideiglenesen itt állomásozó szovjet katonákat is”.
Szabad és demokratikus választást akartak. A függetlenséget hiányolták, mert látták, mit tesz egy néppel a csatlós élet – mondta az elnök, egyúttal hozzátette nyolc év után a MEFESZ az első olyan szervezet Magyarországon, melyet nem a központi hatalom hozott létre.
A szegedi egyetemisták maguk keltek útra, és vitték a szervezet hírét. Veszprémben, Miskolcon, Gödöllőn, Székesfehérváron, Sopronban, Debrecenben, Pécsett, Budapesten, ahol csak megjelentek, elemi erővel tört fel a hallgatóságból az érzés: elég volt – fogalmazott az államfő.
Szavai szerint ugyanakkor, nem csak a diákok, velük együtt az őket támogató oktatók is hősökké váltak; ,,egy élet munkáját, tudós karrierjüket kockára téve segítették a fiatalokat”
Az akkor kimondott igazság egy egész nemzet méltóságát és önbecsülését adta vissza. 1956 forradalmárjai, a magyarság hősei ámulatba ejtették a világot – mondta a köztársasági elnök.
Forrás: MTI/Rosta Tibor
Az ünnepi szenátusülés előtt a köztársasági elnök 1956-os hallgatókkal és oktatókkal találkozott a MEFESZ megalakulása helyszínén, a bölcsészkar Auditórium Maximumában, ezt követően pedig megkoszorúzták a MEFESZ emlékművét.
Az ünnepségen mindezeken felül bemutatták az 1956-os szegedi egyetemi eseményeket megidéző Szegedi láng című filmet.