Ahol a forradalom szikrája kipattant

A Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének hatvan évvel ezelőtti megalakulásáról emlékeztek meg egy kerekasztal-beszélgetés keretében a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumban.
Az eseményen elmondott köszöntőjében Miklós Péter, a közgyűjtemény vezetője kiemelte: „Szeged és Hódmezővásárhely roppant fontos helyszín az ötvenhatos forradalom előtörténetében, hiszen a szegedi egyetemen 1956. október 16-án megalakult MEFESZ már politikai követeléseket is megfogalmazott (amelyek íve a Rákosi-korszak bűnöseinek felelősségre vonásától a szovjet csapatok távozásáig terjedt), három nappal később pedig a vásárhelyi Bethlen Gimnázium tanulóiból álló diákparlament követelt hasonlókat”.
A forradalom szikrája című pódiumbeszélgetésen Kiss Tamás, a MEFESZ egykori alapító titkára – aki a forradalom leverése után három évet töltött börtönben – kifejtette: a fiatalok hatvan évvel ezelőtt bátran és nyíltan mertek beszélni közéleti kérdésekről és meg merték fogalmazni kritikájukat, s ebben a mai nemzedékek is követői lehetnének az ötvenhatosoknak.
Csoma Lajos jogász – aki hatvan éve a vásárhelyi bethlenes diákparlament szervezője volt – azt hangsúlyozta, ha 1956-ban Szeged volt az első a forradalomi mozgalmak kialakulásában, akkor a második hely mindenképpen Hódmezővásárhelyet illeti meg.
A hódmezővásárhelyi nyugalmazott főorvos, Vas István – a szegedi MEFESZ-gyűlések résztvevője – számára az ötvenhatos forradalmi napokból a korlátozatlan szabadság élménye volt a legmeghatározóbb.